ČTYŘLÍSTEK – 23.ročník – 1991

Dnes archivovaná čísla časopisu ČTYŘLÍSTEK z roku 1991 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizovali Nemo, Blanka, H.B., H.Š. a Satok. Veliký dík!

Komiksový časopis ČTYŘLÍSTEK vydávalo nakladatelství a vydavatelství Čtyřlístek, spol. s. r. o. – společnost se základním kapitálem 130 000 Kčs,  patřící Jaroslavu Němečkovi (70%), Jiřímu Poborákovi (15%) a Jiřími Čehovskému (15%), zapsaná do obchodního rejstříku 15. 5. 1990.  Odpovědným redaktorem byl stále Jiří Čehovský. Standardní rozsah časopisu byl 36 stran. U dnes archivovaných čísel už nebyl v tiráži udáván náklad. Časopis ČTYŘLÍSTEK stál 12 Kčs a narozdíl přechozích let, kdy se dal  pouze koupit ve stáncích PNS či papírnictvích, se v nastupujícím tržním prostředí roku 1991 dal  předplatit.

Citaci Štefana Švece z ČESKY PSANÝCH ČASOPISŮ PRO DĚTI (1850-1989) o ČTYŘLÍSTKU (strana 237-238) jsem použil při představování 21. ročníku. Dnes si dovoluji citovat Olgu Bezděkovou – PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ – 2.díl, strana 132-134:

„Poněkud stranou periodik uveřejňujících kreslené seriály stojí sešitový Čtyřlístek (Orbis 1969, později Panorama) věnovaný pouze kresleným seriálům pro děti školního věku. Tento ediční počin ostře kritizovali pracovníci dětské literatury na malé konferenci o braku a kýči. Čtyřlístek kárali za to, že spojoval seriály nesouměřitelných kvalit. Dále mu vytýkali komerční hledisko: edici Seriál ilustrované příběhy (vydávali Slováci ve spolupráci s Jugoslávií) za to, že byla tištěna v cizí zemi a v cizí licenci (proč nepřát víc prostoru domácím snahám). Vzhledem k velkému rozsahu naší práce není možné se nad edicí Čtyřlístek zastavit déle. Alespoň ve stručnosti načrtneme jeho profil a ilustrujeme jej názory Petry Švábové, která obhájila diplomovou práci na téma rozboru Čtyřlístku (1987), dáme slovo autorům stěžejního seriálu (1982) a doplníme je názorem z pera F. Holešovského (1972, 1977) a J. Pelce (1977,1985).
Od roku 1969 do roku 1988 vyšlo kolem 160 sešitů Čtyřlístku v časopisecké edici Knihovnička Čtyřlístku. Ústřední seriál sešitu je věnován příhodám čtyřlístku zvířátek – Bobíkovi, Myšpulínovi, Pinďovi a Fifince. „Otec“ figurek Jaroslav Němeček (tehdy čtyřiadvacetiletý) zpočátku tvořil seriál sám. Později přistoupila ke spolupráci Ljuba Štíplová a počala psát scénáře. Kolem nově vzniklého sešitu se soustředil okruh scénáristů (V. Urban, S. Hrnčíř, M. Štípl,  D. Lhotová, J. Tichý, V. Steklač, P. Šrut, R. Čechura aj.) a výtvarníků (A. Born, R. Pilař, K. Franta, V. Faltová, E. Průšková, S. Vodáková, J. Malák, O. Jelínek, M. Nesvadba, J. Kalousek, M. Stecker aj.), kteří vytvářeli doplňkové seriály.
Z rozboru P. Švábové uvedeme, že zásadním negativním projevem výtvarné složky, která se v sešitu Čtyřlístek objevuje, je automatismus … Často se stává, že si kreslíř tyto návyky přenáší z jednoho seriálu do druhého. Dále píše: Častým nedostatkem doplňkových seriálů v sešitu Čtyřlístek … je absolutní nenáročnost (Příhody staré mašinky, Jak se Čubka s Klouzkem učili létat apod.), naprosté nevyžadování
jakékoliv aktivity dítěte při sledování děje. Zásadně je v těchto seriálech opomenut požadavek vynalézavosti …
Autoři ústředního seriálu sešitu Čtyřlístek, J. Němeček a L. Štíplová, hovoří o svém seriálu a jeho vývoji po letech na stránkách Zpravodaje Panoramy (1982). L. Štíplová poznamenává, že Němečkovy figurky se v průběhu času značně proměnily, dostaly charakter v kresbě, zjemnily se, autor získal vynikající seriálovou rutinu. Zděděné figurky L. Štíplová odlišila výraznou charakteristikou (Bobík je jedlík, Myšpulín vynálezce, Pinďa strašpytel a Fifinka je dívka mezi samými kluky). J. Němeček se v podstatě vyznává z toho, že se tolik vžívá do děje scénáře, že musí dávat pozor na délku, počet obrázků a zápletku, aby náhodou neodvedl příběh jinam. Co se týká obecné popularity kreslených seriálů, odvozuje ji L. Štíplová od záliby dětí v pohybu, který odpovídá dětskému naturelu. Seriál je vlastně pohyb, třebaže se obrázky samy nehýbají. Je to příběh rozfázovaný do „pohyblivých obrázků“. Je v něm dynamika a vývoj děje je zkratkovitý.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ČTYŘLÍSTEK z roku 1990, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) ve svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu ČTYŘLÍSTEK – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů k přečtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu ČTYŘLÍSTEK zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *