ČTYŘLÍSTEK – 20.ročník – 1988

Dnes archivované číslo časopisu ČTYŘLÍSTEK z roku 1988 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Sebastian. Veliký dík!

Komiksový časopis ČTYŘLÍSTEK vydávalo nakladatelství PANORAMA. Odpovědným redaktorem byl Jiří Čehovský. Rozsah časopisu byl 36 stran. Dnes archivované číslo vyšlo v nákladu 220 000 výtisků! Časopis ČTYŘLÍSTEK stál 7 Kčs a nedal se předplatit, dal se pouze koupit ve stáncích PNS či papírnictvích.

Podobně jako Jaroslav Foglar nikdy neprozradil, kde leží pověstmi opředená Stínadla v nichž jeho rychlošípáčtí komiksoví hrdinové prožívali nespočet dobrodružství, reagovala redakce ČTYŘLÍSTKU na existenci Třeskoprsk:

„Ahoj, děvčátka a kluci, tak se nám to přece nepodařilo … I ptáte se co? Utajit! Utajit polohu Třesko­prsk! Rosťa Býček z Brna nám poslal mapu Třeskoprsk, prý „města Třesko­prsk“, kam zakreslil náš dům, ulice, náměstí, silnice, železnice i hřiště a hrad. Devítiletý Rosťa se musel vloudit do našeho města, ale jak to udělal, když na žádných mapách nejsme ani vpravo ani vlevo, ani nahoře ani dole, ani před zrcadlem ani za zrcadlem? Říkáte si asi, k čemu vlastně dělat takové tajnosti? Je­nomže … to je ten hlavní důvod … k nám přijíždějí často na návštěvu různé pohádkové postavy – třeba Honza, ten k nám často jezdí! – a to asi víte, že když je taková postava spatřena dětmi, přestává existovat, mizí … A teď si představte, jaké mezery, jaké díry by vznikly ve vašich knihovničkách, kdyby na­ jednou odevšad zmizel Honza! To by byla pohroma! A právě proto, aby se tohle nestávalo, jsou Třeskoprsky postaveny v jiné dimenzi!!! Co to je, ta „jiná dimen­ze“? Myšpulín, dotázán takto, něco si bručel, pak zkoušel zazpívat, což nikdy nedělá, protože je ohleduplný, škrábal se levou prackou na pravé zadní, což dě­lává pouze, když je ve velikých rozpacích, a pak nám objasnil: ,,To je, jako když rok sedíte doma, koukáte se jenom z okna, a najednou – na jaře – vyjdete ven, nevěříte vlastním očím, vzduch jinak voní, a vůbec -· nic nepoznáváte, všechno je jakoby na svém místě, ale přesto jiné, trošku posunuté … Tak to jste v jiné dimenzi… “ „Anebo zamilován,“ řekla Fifinka.“

Dnes archivované číslo 153 obsahuje čtyřlístovský příběh DO KAŽDÉ KAPSY (Fifinka čte dopis od dětí – na táboře se jim ztrácejí véci, děti se podezírají navzájem. Kdyby přijel Čtyřlístek na besedu… Myšpulína napadne, že si nechají ukrást UMÍKa. Čtyřlístek se vydá na tábor. Myšpulín dětem předvádí, jak malá krabička UMÍK – Univerzální MIniroboteK umí spoustu věcí: otevřít konzervu laserovým otvírákem a pak ohřát mikrovlnami, porazit strom, naštípat na polínka a zapálit z nich oheň a vysbírat poházené hřebíky. Děti žasnou …). Příběh je na 8 stran, napsala jej  Ljuba Štíplová a nakreslil Jaroslav Němeček.

Na dalších šesti stranách je kreslený seriál KOKO A TCHOŘ (celkem bylo otištěno 19 dílů), tentokrát s názvem ROMANTICKÝ VANDR – na námět Pavla Šruta napsala Marta Pintrová a nakreslila Sylvie Vodáková.

Stejný rozsah má příběh JÁCHYM A TISKAŘSKÝ ŠOTEK s názvem JAK SE DĚLÁ PAPYRUSnapsal Leo Pavlát a nakreslila Věra Faltová.

Na šesti stranách je taktéž POLDA A OLDA v příhodě BIG BANGnapsal Petr Chvojka a nakreslil Jaroslav Malák.

Na čtyřech stranách jsou doplňovací básničky Věry Provazníkové s kresbami Michaely Pavlátové.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ČTYŘLÍSTEK z roku 1988, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu ČTYŘLÍSTEK – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „STÁHNOUT„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu ČTYŘLÍSTEK zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *