Číslo časopisu PIONÝR – 25.ročník – 1977-78

Další číslo časopisu PIONÝR pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval Karbulínek – moc děkujeme! Třeba se někomu z návštěvníků tohoto webu brzy podaří digitalizovat zbývající chybějící čísla : -)

Časopis PIONÝR začal vycházet v roce 1953.  Šéfredaktorem byl až do roku 1971 Jiří Havel – pak byl odvolán z funkce šéfredaktora a také vyškrtnut ze Svazu spisovatelů (rehabilitace se dočkal až po roce 1989). Ve 25.ročníku (1977-78)  šéfredaktoroval časopisu PIONÝR jiný spisovatel – Vojtěch Steklač  (*1945  +2021) Wikipedia: „Literární činnost začal již během studia na vysoké škole v 19 letech. Roku 1969 se stal redaktorem časopisu OHNÍČEK a pak PIONÝR. V časopise PIONÝR pracoval deset let a brzy se stal jeho šéfredaktorem. V roce 1989 byl několik měsíců šéfredaktorem časopisu FILIP“.

Časopis PIONÝR i ve svém 25.ročníku pokračoval v tisku na netypický „čtvercový“ formát, který jej mezi tehdejšími dětskými časopisy odlišoval na první pohled. Vycházel v rozsahu 48 stran. V tiráži je uvedeno: Zábavný měsíčník pro mládež. Vydává česká ústřední rada PO SSM v Mladé frontě. Šéfredaktor Vojtěch Steklač. Zástupce šéfredaktora Přemysl Veverka. Redakce Svatopluk Hrnčíř, Marie Vrbová, Viktorie Klásková. Grafická úprava Karel Franta. Typografie Karel Vilgus. Tiskne Svoboda, graf, závody, n. p., závod 5 Malešice. Cena výtisku 2 Kčs. Rozšiřuje PNS. Informace o předplatném podá a objednávky přijímá každá pošta i doručovatel. Objednávky do zahraničí vyřizuje PNS. ústřední expedice tisku, Jindřišská 14, Praha 1. © Mladá fronta 1977,  Adresa: Redakce Pionýr, Francouzská 106, 101 00 Praha 10-Vršovice Telefon 742003″

PIONÝR se jak svým názvem, tak vydavatelem nemohl vyhnout všudypřítomné povinné podprahové ideologické masáži.

Oblíbenou dvoustranou byl jakýsi “fotokomiks” –  seznámení s novým filmem, který se v tu dobu dal shlédnout v československých kinech. Stručný děj filmu byl odvyprávěn popisky pod fotografiemi:

Pro 25. ročník PIONÝRA nakreslil Zdeněk Burian (*1905 + 1981) 19 ilustrací – k povídkám OPÁLOVÁ KOBRA (2. číslo), NIKIPI (7. číslo), STŘELKA MÍŘÍ K EDUARDU ŠTORCHOVI (8.číslo),  OSUD VELRYBÁŘŠKÉHO ŠKUNERU ESSEX (10. číslo) + upoutávku na nový ročník (11. číslo). O čtyři roky později už nedokončil svojí poslední ilustraci, právě pro časopis PIONÝR – povídku ČERNÍ DETEKTIVOVÉ.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydávání časopisu PIONÝR v roce 1977-78, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) ve svém tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované strany časopisu PIONÝR – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla PIONÝR  zde >>>

4 Responses to Číslo časopisu PIONÝR – 25.ročník – 1977-78

  1. Prosím o pomoc s hledáním scifi povídky v časopise Pionýr z 80. let. Zaplatím. napsal:

    Prosím. Hledám scifi povídku, která vyšla někdy v 8o. letech v časopise Pionýr, patrně mezi roky 1982 až 1988 včetně. Snad od ruského autora či autorky. Chlapec vypráví o svém pobytu ve vesmíru, kdy členové posádky, tedy i rodiče, odcházeli „usnout“ do prostoru za asi zeleným světlem. Za její zaslání ráda zaplatím. Čtyřicet let na text myslím. Velmi mě jako dítě zasáhl. Prosím o pomoc ty z vás, kteří do časopisu můžete „nahlédnout“. Děkuji Vám za jakoukoliv zprávu. Veronika Ševčíková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *