Chybějící číslo – PIONÝR 25. ročník (1977-78)

Chybějící  šesté číslo tohoto ročníku je zde. Tak i tento ročník je kompletní. Skeny zaslal přítel Nemo. Děkujeme.

Už o tomto ročníku bylo hodně napsáno. A to se dozvíte  na https://www.detske-casopisy.cz/pionyr-25-rocnik-1977-78-k/

V LITERÁRNÍM KOMPASU střelka míří K Juliu Fučíkovy. Luděk Sobota nás naučí jak si obout šněrovací boty a zašít díru na punčoše. Prostřednictvím Rembrandta  Van Rijna a jeho obrazu Hodina anatomie dr. Tulpa v rubrice PO STOPÁCH OBRAZU nás zavede k vědě lékařské, čili medicíně, a seznámí nás s objevy a postupy při léčení od pravěku do 20. století. O Cheopsově pyramidě nedaleko Gizi v Egyptě se dozvíte některá její tajemství. Film Příběh lásky a cti na námět korespondence Jana Nerudy a Karoliny Světlé vypráví o vzájemném hlubokém citovém vztahu. S filmem se seznámíte prostřednictvím  fotopříběhu.

Delší povídka Můj kamarád Sťopka  od autora Jurije Tomina, vypráví o chlapci, původem z Finska, a jeho příhodách.

Jurij Gennaďjevič Tomin, rusky: Юрий Геннадьевич Томин, vlastním příjmením Kokoš (Кокош) (18. 6. 1929 — 20. 10. 1997) byl ruský sovětský spisovatel.
Narodil se ve Vladivostoku, odkud se rodina přestěhovala do Leningradu, za války byla evakuována a Tomin se do Leningradu vrátil v roce 1945. Nastoupil na Leningradskou mořeplaveckou školu, ale po roce přestoupil na fyzikální fakultu Leningradské státní univerzity, kterou absolvoval v roce 1952 se specializací geofyzik. V oboru pracoval v letech 1952—1955 v Západní Sibiři, současně byl aspirantem Institutu metrologie D. I. Mendělejěva, v letech 1955—1959  vyučoval.
Literární kariéru začal v roce 1957, kdy publikoval v časopise Kosťor. V letech 1959—1960 byl redaktorem dětského časopisu Iskorka v Leningradě. První knihy napsal v realistické formě, další jako pohádky a fantasy. Nejznámější povídkou tohoto žánru je Ve městě byl kouzelník (Шёл по городу волшебник…, 1963), která byla zfilmována.

(zdroj životopisu: https://bit.ly/3vNQZhJ)

A nechybí všechny další oblíbené rubriky.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu PIONÝR z roku 1977-78 prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu PIONÝR – kliknutím na náhled strany:

(Zdroj: Nemo)

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu PIONÝR zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *