Chybějící číslo ČAU – 01.ročník – 1991

Dnešní 10. číslo časopisu ČAU z roku 1991 pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval Janp. Děkujeme!

ČAU – ČTI A USMÍVEJ SE, měsíčník nejen pro děti – vydávala v roce 1991 kulturní agentura AG kult v rozsahu 20 stran. Časopis stál 8,6 Kčs. Šéfredaktorem byl Tom Lockenbauer (do 11.čísla).

V tiráži 12.čísla se píše: ČAU – ČTI A USMÍVEJ SE vám přejí všichni pracovnici i spolupracovnici dětského vysílání ČST Praha a kulturní agentura AG kult, kteří časopis připravují, myslí na vás a těší se na vaše dopisy.

Profil dětského časopisu ČAU – Čti A Usmívej se, ročník 1991 – z pera Jana Holečka:

„V lednu roku 1991 vyšlo první číslo časopisu pro děti a mládež ČAU – Čti A Usmívej se. V té době došlo k přejmenování dětského ranního nedělního pořadu Studio Kamarád na Studio Rosa, který moderoval Jan Rosák a kde začal vystupovat maskot pořadu, pták ČAU, hraný Otou Jirákem.
Časopis byl propojený s televizním studiem takzvanou velkou hrou na štěstí, která spočívala v tom, že pokud čtenář našel v časopisu razítko podobenky ptáka ČAU, mohl se zúčastnit natáčení pořadu s Janem Rosákem. Tato soutěž a pravděpodobně i spolupráce s televizí skončila v čísle 2/1992, hned v následujícím vydání totiž zmizelo místo na příslušné razítko na první straně. Ve zmíněném čísle také došlo k přejmenování vydavatelství z AG kult – kulturní agentura na novou L – kulturní agentura, sídlící na jiné adrese.

Z počátku časopis hledal svou identitu, kam se vůbec zařadit a pro koho vlastně je. V prvním čísle například najdeme omalovánky pro nejmenší děti. Když pak sáhneme po nějakém čísle pozdějším, omalovánky ani cokoli podobného infantilního tam nenajdeme. V jednom z posledních čísel z roku 1992 naopak nalezneme rady pro teenagery o sexuálním životě. Čtenáři časopisu tak podle redakce vyrostli za jediný rok z předškoláků na skoro dospělé puberťáky.

Články v časopise se převážně věnují televizním pořadům pro děti. Občas objevíme rozhovor, například s Jitkou Molavcovou v prvním čísle. V několika vydáních narazíme na křížovku, není to však nic pravidelného. Od ledna roku 1992 je zaměření časopisu více komiksové, vychází zde čtyři až šest odlišných komiksů zároveň, od jedné komiksové stránky po čtyři stránky jednoho komiksu najednou….“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání časopisu ČAU v roce 1991, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhledem titulní stránky.

Stáhni si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny strany archivovaného čísla ČAU – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu ČAU zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *