Chybějící čísla ABC – 35.ročník – 1990-91

Dnes archivovaná čísla časopisu ABC z let 1990-91 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval z podkladů dodaných Onucou až v Austrálii Jaroslav K. Moc děkujeme.

V tiráži dnes archivovaných čísel se už nepíše: ABC mladých techniků a přírodovědcůzábavně naučný čtrnáctideník pro chlapce a děvčata, nositel vyznamenání Za zásluhy o výstavbu a Za vynikající práci, vyznamenaný zápisem do Knihy cti ÚV SSM, čestným odznakem Julia Fučíka a zlatou medailí Pionýrské organizace E. Thalmanna“. Místo toho je zde uvedeno jen “ ABC mladých techniků a přírodovědcůzábavně naučný čtrnáctideník pro chlapce a děvčata.“ V letech 1990-91 vydávala časopis ABC  Mladá fronta.  Šéfredaktorem byl zatím stále Vlastislav Toman.

Politická situace po roce 1989 nebránila redakci ABC (nyní už bez jakékoliv cenzury a zásahů „shora“), aby se pokusila navázat na myšlenku čtenářských klubů. Připomínám, že ve stejném čase mělo ABC v tomto směru konkurenci v pokusu o obnovení časopisu MLADÝ HLASATEL (1990) a HLASATEL (1991).

Ve 35.ročníku ABC se na Klubové stránce objevuje kreslený miniseriál, který maloval Lubor Páv podle scénáře Rudolfa Baudise, Evy Hauserové, Miroslavy Volfové a Jiřího Hlaváčka – jmenoval se RIFLE SHIPS.

Spojení Václava Šorela a Jiřího Petráčka bylo šťastné i v komiksovském převyprávění některých příhod smyšleného legendárního hrdiny se jménem BIGGLES.

Jiří Petráček kreslil i komiks NÁVRAT Z RÁJE – scénář psal Rudolf Baudis podle stejnojmenného sci-fi románu Čestmíra Vejdělka (z roku 1961).

OBRAZOVÁ ŠKOLA časopisu ABC vyšla prvně ve 3.ročníku. Pak dlouhá odmlka a od roku 1975 pak byla součástí každého ABC. Poutavou grafickou formou popularizovala nejrůznější technická i přírodní témata, vždy doplněna skutečně  jen o nejnutnější množství textu.

Osm vystřihovacích oboustranných kartiček – TECHNICKÝ ATLAS – bylo součástí každého ABC. Každá série byla monotematicky věnována jednomu technickému oboru.

Nejdéle nepřetržitě sloužící šéfredaktor Vlastislav Toman ve své knize MŮJ ŽIVOT S ABC píše:

 “ … Snad bych měl přiznat, že jako čtenář Mladého hlasatele a zejména Vpředu (to už mi bylo šestnáct) jsem občas ve své fantazii zatoužil dělat podobný časopis pro kluky a děvčata. Také jsem šilhal po novinářském řemesle, zprvu jako externí zpravodaj deníku Mladá fronta v Plzni – a náhodou se mi to splnilo. Tenkrát jsem ovšem netušil, co všechno budu muset zvládnout a také se naučit, a jaká je to někdy fuška, řídit partu lidí. I když většinou lidí dobrých, chytrých, pracovitých a nápaditých. Bylo jich za ta léta několik desítek, ani se to nezdá, i když někteří redakcí jen jakoby prolétli a zmizeli, nebo zase vynikli někde jinde. …“

„… Až do roku 1990 se nám tedy cenu zvýšit nepodařilo, a to se nám pak vymstilo při cenové liberalizaci, která vzápětí vtrhla na náš trh. Přesto jsme z toho zmatku ze všech dětských časopisů z Mladé fronty vyšli nejlépe. Dokonce se splnilo, co nám v té době předpověděl náměstek ministra financí Klak, když napsal, že takový výborný časopis jako ABC bude zcela jistě existovat dál.
Když se rozpoutalo „tržní hospodářství“, byl vývoj cen tak překotný, že jsme ani nestačili reagovat na změnu ceny oznámením v časopisu. Například tiskárna udělala kalkulaci tisku a v Mladé frontě vypočítali novou cenu ábíčka. Vzápětí však papírna zdražila papír nebo se zvýšily ceny tiskových barev, na to reagovala tiskárna, a zase se musela dělat nová kalkulace. Ve své pošetilosti jsem se tenkrát rozhodl napsat ministru financí Václavu Klausovi, zda by se v případě dětských časopisů (cenové zmatky se netýkaly jen ABC) nedalo něco udělat, nějaká výjimka, aspoň na přechodnou dobu, aby se časopisy nezhroutily. Pan ministr dal dopis vyřídit svému náměstkovi, a jaká byla odpověď už víte. To, že postupně některé časopisy ten cenový nárůst nezvládly a zmizely z trhu, je však pravda – Sedmička, Stezka, Pionýr-Filip

Tohle byl problém, který se vyhrotil na počátku devadesátých let, ale jeho zrod musíme zařadit do let osmdesátých, kdy se o zvýšení cen časopisů začalo neúspěšně jednat. A nejen u ABC.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ABC z let 1990-91 , prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu ABC  – kliknutím na náhled strany:

 

 

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla ABC zde >>>

 

One Response to Chybějící čísla ABC – 35.ročník – 1990-91

  1. Dobrý den,
    mohu dodat z 35.ročníku ABC chybějící číslo 15 včetně všech déček, komplet číslo 16,22,24 včetně déček

    napište prosím, zda je ještě zájem
    popř. mohu nabídnout i komplet ročník ABC č.38,39 nebo 42
    s pozdravem Miroslav Kocián

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *