Chybějící čísla ABC – 32.ročník – 1985-86

Dnes archivované čísla časopisu ABC z let 1985-86 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Damro. Veliký dík! Tím je i 30. ročník ABC kompletní – včetně chybějících “déček”.

O časopisu ABC bylo na tomto webu napsáno přes 200 článečků, tak že už snad není co dalšího uvést. Zvláště když nejdéle sloužící šéfredaktor tohoto časopisu navíc napíše o časopisu samostatnou knihu Můj život s ABC.

Z dnešního pohledu je rozšířený podtitul časopisu uvedený v tiráži komický. Zní:  ABC mladých techniků a přírodovědců – zábavně naučný čtrnáctideník pro chlapce a děvčata, nositel vyznamenání Za vynikající práci, vyznamenaný zápisem do Knihy cti ÚV SSM, čestným odznakem Julia Fučíka a zlatou medailí Pionýrské organizace Ernsta Thalmanna. Nicméně je potřeba jej vnímat v souvislostech, které Vlastislav Toman ve své knize o ABC docela otevřeně popisuje.

Josef Ládek a Robert Pavelka ve své ENCYKLOPEDII KOMIKSU V ČESKOSLOVENSKU 1945-1989 na stranách 168-171 píší:

„Pokud se budeme pídit, co stálo za vznikem seriálu Galaxia, pak jde o to, jaký pramen si vezmete za vlastní. Podle jednoho to bylo okouzlení tvůrce příběhu Václava Šorela modelem kosmické lodi Battlestar Galactica, v níž si představil vlastní kolotající život, z něhož ovšem (dost možná i pod vlivem filmu Planeta opic) zbylo jen torzo v podobě dvou průzkumníků. Jiná verze se váže ke zmutovanému hmyzu, se kterým si musí na neznámé planetě oba kosmonauté poradit. Šorel dle vlastních slov neměl pavouky vůbec v lásce, a proto se pokusil vypořádat se s touto fobií z nich, poněkud neobvyklou cestou.

Tak tedy kosmická loď Galaxia. Podobně jako hvězdolet Prométeus z dřívějšího seriálu Vzpoura mozků vyslaná na dalekou cestu, která však končí blíže neurčenou havárií, v jejímž důsledku je loď nehybná a prakticky celá posádka mrtvá. Zázrakem a shodou okolností přežijí druhý pilot Petr a biolog Jan, podaří se jim zachránit Galaxii před formací meteoritů a hodlají se vrátit zpět na planetu Zemi. Místo toho je plavidlo nedobrovolně vtaženo skrze pověstnou červí díru do jiné vesmírné soustavy, v níž oba překvapení kosmičtí Robinsoni objevují nejen planetární systém podobný naší sluneční soustavě včetně planety s atmosférou, ale i jednoznačný výtvor inteligentních bytostí. Po krátké návštěvě na kosmické orbitální meteorologické stanici se rozhodnou prozkoumat onu nedalekou planetu, která se tak nápadně podobá té pozemské. Uvítání však není vůbec milé, zaútočí na ně obrovské vosy, takže jen díky dostatečně kvalitním ochranným prostředkům oba uniknou a mohou se dále věnovat průzkumu zemského dvojčete.
Zmíněný nástin děje zachycuje první část seriálu, který byl podobně jako již zmíněná Vzpoura mozků rozložen na plochu dvou ročníků. Autorům, kteří volili obdobnou formu spolupráce jako na předchozím sci -fi komiksu, se tak podařilo vystupňovat napětí a nechat spoustu otázek otevřených.
V následujícím ročníku se už koncepce vyprávění příhod hrdinů Galaxie začíná rozvíjet ve dvou rovinách. Po osvobození domorodé dívky Ma a napadení nejen zmutovanými vosami, ale také pavouky, se blíže seznamujeme s původními obyvateli planety, kteří doslova živoří v jednom z mnoha podzemních skladišť. Právě příchod Pozemšťanů (i když zatím jenom v podobě Jana) může pro skupinu lidí, decimovanou přerostlým hmyzem, znamenat zásadní obrat v boji za zachování identity a života vůbec. Jenže i přes vydatnou pomoc obou členů Galaxie se situace nakonec vyvíjí poněkud odlišně od jejich představa především krajně nepříznivě.
Děj celého komiksu působí, jako kdyby byl fragmentem nějakého rozsáhlejšího díla, z něhož máme možnost si přečíst dvě kapitoly Lze si celkem snadno představit příhody z paluby Galaxie, nastíněné v úvodním díle poměrně dlouhým seznamujícím textem, v kreslené podobě, včetně blíže nevysvětlené havárie. Konec seriálu je pak natolik otevřený, že přímo volá po dalším pokračování, kterého se ovšem už čtenáři nedočkali. Tím nesnižujeme nikterak kvalitu díla, které nepostrádá dramatičnost, napětí a nečekané dějové zvraty. ..“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ABC z roku 1985-86, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu ABC– kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu ABC zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *