ČESKOSLOVENSKÝ VOJÁK – 25.ročník – 1976

Dnes archivovaná čísla časopisu ČESKOSLOVENSKÝ VOJÁK z roku 1976 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Petr S. Veliký dík!

Leckoho zřejmě napadne, zda časopis ČESKOSLOVENSKÝ VOJÁK patří na web, kde jsou digitalizované staré časopisy pro děti a mládež. Už jsem to vysvětloval tuším při zařazení časopisu ZÁPISNÍK, že na základní vojenskou službu se za socialismu nastupovalo po dokončení učiliště či střední školy, mnohdy už v osmnácti letech. A věk 18 let lze jistě stále ještě zařadit i mezi “mládež”. Tolik zkratkovitě k zařazení nově archivovaného titulu.

Petr S. mimo skoro celý digitalizovaný 25. ročník ČESKOSLOVENSKÉHO VOJÁKA poslal i průvodní text:

“Časopis Československý voják začal vycházet v roce 1952 s podtitulem „literárně umělecký časopis Hlavní politické správy ministerstva národní obrany“. Jeho obsah i vizuální stránka byly zpočátku silně ovlivněny stalinistickým diskurzem první poloviny 50. let a prezentována zde byla pouze „politicky uvědomělá“ kulturní tvorba. Postupem času se z něj vyprofiloval populárně laděný čtrnáctideník s reportážemi, rozhovory či literárními texty od předních tvůrců – v roce 1968 se zde objevila dokonce i ukázka ze Škvoreckého Tankového praporu, který v komunistickém Československu nikdy celý oficiálně nevyšel.

Jak se dalo očekávat, směřování časopisu se výrazně pozměnilo po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy s následným nástupem normalizace. Stejně jako jinde nebyla tato změna okamžitá, ještě v roce 1969 zde byla občasně propagována tvorba a autoři, kteří se stali zakrátko nepohodlnými. S nástupem sedmdesátých let pak ale definitivně zmizely poslední stopy pražského jara a Československý voják se opět prezentoval prorežimní a prosovětsky orientovanou tvorbou, jež byla občas proložena neškodnými neutrálně orientovanými kulturními rubrikami. Na druhou stranu se nedá hovořit, stejně jako v případě celé normalizační společnosti, o návratu do stalinistické éry.

Československý voják vycházel (pod názvem Véčko – Voják) i po uvolnění poměrů v roce 1989 a snažil se svým obsahem konkurovat lifestylovým magazínům pro mladé muže – na jeho stránkách se začaly objevovat i erotické fotografie. Tato snaha měla však jepičí život a časopis krátce po rozdělení Československa zanikl. “

Kreslený seriál ESKADRA ODVÁŽNÝCH  byl publikován v časopise ČESKOSLOVENSKÝ VOJÁK  od 1.čísla 1976 do 26.čísla 1977. Autorem scénáře je  Jan Červený a dobrodružství čtyř kluků nakreslil Miroslav Březina.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ČESKOSLOVENSKÝ VOJÁK z roku 1976, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu ČESKOSLOVENSKÝ VOJÁK – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla ČESKOSLOVENSKÝ VOJÁK zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *