ČESKÁ DÍVKA – 6.ročník – 1909-10

Dnes archivovaná čísla časopisu ČESKÁ DÍVKA z roku 1910 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizovala Věra D. Veliký dík!

Z tiráže časopisu lze vyčíst: ČESKA DÍVKA S PŘÍLOHOU VZORY ŽENSKÝCH RUČNÍCH PRACÍ. Majitel a vydavatel Alois Holub, učitel v Lysé n. Labem. — Tiskem Th. Venty s. s r. o. v Praze I. NÁKLADEM VLASTNÍM“

Šestý ročník ČESKÉ DÍVKY vycházel v rozsahu 16 stran s průběžným číslováním (celkem 176 stran) + barevně ilustrované přílohy s obrázky Ivana Bilibina (19x), Josefa Mánese (9x) a Maxe Švabinského (2x) – uvnitř čísla byly otiskovány ilustrace černobíle (ve výčtu jsou uvedeny ilustrace celkem).

Většina barevných příloh se vázala k RUSKÝM NÁRODNÍM POHÁDKÁM, kterými začínala většina čísel 6.ročníku.

Mezi nepravidelné  rubriky patřila stránka Z PAMÁTNÍKŮ DO PAMÁTNÍKŮ:

V každém čísle ČESKÉ DÍVKY byl otištěn alespoň jeden „vzdělávací článek pro dívky“:

Štefan Švec v publikaci ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989) na stranách 212-214 uvádí:

„Česká dívka byl časopis s cílem vzdělávat dívky k umění a ženské emancipaci. Vycházel prvních třech ročnících jako „příloha časopisu Krásné čtení“, později šlo o dva paralelní tituly, vycházející společně. Byl členěn na dvě samostatné části, na textovou a na vzory pro dívčí ruční práce (zejm. vyšívání a háčkování), s názvem „Vzory ženských ručních prací (1908-1937). Tato část byla koncipována jako druhá, stejně významná polovina časopisu. Zvláště pro ni vyhledávaly časopis čtenářky i jejich vychovatelky. Před I. světovou válkou vycházel paralelně s časopisem Krásné čtení (označovaným někdy za jeho přílohu). Oba časopisy měly totožný obsah, pouze na různě kvalitním papíře (česká dívka měla papír horší) a Česká dívka přinášela navíc zmíněnou přílohu vzorů pro ruční práce. Krásné čtení bylo tedy luxusnějším vydáním textové poloviny časopisu.
Během I. světové války vydala Česká dívka alespoň roční almanach Věno českých dívek (1915), pro předplatitelky časopisu levnější než pro ostatní veřejnost. Obsahoval oddíly „Dívka ve společnosti“, „Láska k druhému pohlaví“, „Besedy vychovatelské“, „Stravování zdravé a laciné“ a „Moravské národní pohádky“. Druhou polovinu svazku zabraly již zmiňované „Vzory ženských ručních prací“ s návody a mnoha fotografiemi.
V beletristické části titul přinášel výbor z kvalitních domácích i zahraničních autorů (Vítězslav Hálek, Božena Němcová, Jan Neruda, Julius Zeyer, Hans Christian Andersen, Victor Hugo, Lev Nikolajevič Tolstoj aj.), tiskl také texty slovenské. Kromě beletrie se věnoval i článkům naučným, a to historickým, přírodovědným i např. folkloristickým. Časopis se zaměřoval též na správné vedení domácnosti, ruční práce, a tiskl reprodukce významných českých i zahraničních výtvarníků. Odkazoval na slovanské umění a literaturu, věnoval se slovanské vzájemnosti, tiskl např. celá srbská, polská, slovenská a další slovanská čísla. Titul uveřejňoval výzvy ke vzdělávání dívek (např. ve čtení a ve hře na klavír) a vzdělávací články pro dívky. Působil rovněž jako vstupní periodikum výchovy k ženské emancipaci pro budoucí ženy. Podobně jako levicové časopisy jaro či Vzkříšení se věnoval i politické výchově svých čtenářek.
Po první světové válce byla Česká dívka obnovena nejprve bez úspěchu a na krátkou dobu v roce 1920, a poté až poměrně pozdě, roku 1923 (Krásné čtení nebylo obnoveno vůbec). Snažila se navázat na před válečnou tradici. Tiskla poezii domácích klasiků a také překlady pohádek, např. ruských, a divadelní hry pro děti.  Uveřejňovala i rady hospodyním pro dobré vedení domácnosti. Předválečný úspěch se jí ale zopakovat nepodařilo a do roku 1937 titul provázely finanční potíže a klesající zájem čtenářek.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ČESKÁ DÍVKA z roku 1910, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu ČESKÁ DÍVKA – kliknutím na náhled strany:

 

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „STÁHNOUT„.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *