Časopisy na prázdniny – EXPEDIČNÍ KNIHY

Rozhodně jako knihy nevypadají, přesto však odchovanci vsetínského skautského společenství tak těmto zvláštním časopisům říkají.

Své EXPEDIČNÍ KNIHY začali vsetínští skauti vydávat po vzoru pardubických skautů. Byly to zpravidla rozsáhlejší „mimořádná čísla“  časopisů (STOUPA HLÁSÍ a ŠESTÁK), které si vydávali sami pro svou potřebu.

Do časopisů se zážitky z prázdninových expedic většinou nevešly a tak se na několik let ujmul zvyk sepsat a vytisknout zvláštní EXPEDIČNÍ  KNIHU, která mimo „kronikových“ zápisů zachycovala i informace, které za čas z paměti vymizí – rozpočet akce, ceny v místě expedice, specielní vybavení, způsob dopravy, popis trasy, zajímavosti, slovníček, zvyklosti,  ….

Proto se tyto „knihy“ staly na internetu poměrně často vyhledávané těmi, kteří plánovali uskutečnit podobnou akci do stejných zemí a sbírali informace, které jim pomohou minimalizovat rizika i „vytěžit“ z daných lokalit pro sebe po cestovatelské i kulturní stránce maximum.

Do jedné z expedičních knih (1993) se vsetínským skautům podařilo získat i původní dvoustránkový příspěvek spisovatele Miloše Zapletala, který vzpomíná na své severské putování.

Stáhni časopisy EXPEDIČÍ KNIHY (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého počítače či tabletu ve formátu PDF kliknutím na náhled titulní strany:

EK1993

EK1996

EK2000

 

EK2001

EK2003

EK2006

EK2007

EK2008

EK2008b

EK2009

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *