Časopis pro kluby vontů VONT – 1.ročník – 1990

Dnes archivovaná čísla časopisu VONT nám zaslal Charlík. Veľká vďaka!

Časopis s podtitulom „Časopis pro kluky a holky z ulic a uliček“,  vychádzal podľa databáze Národní knihovny ČR v rokoch 19901991. Celkove teda dva ročníky. V roku 1990 to boli pravdepodobne tri čísla a v roku 1991 už iba dve. Časopis mal vrátane prebalu 16 strán a stál 2,50 Kčs.

V tiráži sa uvádza: Měsíčník pro mládež od 9 do 15 let. V nakladatelství Roční období vydává Vontské tiskové středisko. Šéfredaktor: Jiří Macoun. Redakční rada: Lenka Luzumová, Milan Luzum, Zbyněk Holub, Zdeněk Kletečka, Martin Beneš, Alan Ryvola. O titulné foto sa staral  Karel Skalický a o grafiku  Tomáš Kahuda, Libuše Přibylová a Roman Holub.

Charakteristika a smerovanie časopisu je popísané v článku ŽLUTÁ JE BARVA NAŠE, uverejnenom jeho v prvom čísle. Z neho citujeme:

  • V prvním čísle časopisu VONT, které se vám právě dostalo do rukou, vás nejprve seznámíme s myšlenkou Žlutého kvítku. Původně naše úvahy vycházely z námětů vyčtených z díla vynikajícího spisovatele literatury pro chlapce a děvčata Jaroslava Foglara..
  • Samotná vontská organizace láká obrazotvornost všech čtenářů, dokonce i dnešních, přičemž příběhy z vontského prostředí byly napsány před půlstoletím…
  • Vontská myšlenka se z knih začala šířit do života. Dnes působí v mnoha městech různě silná společenství vontů, která vdechují obsahu literárních děl nový, tentokrát skutečný, život.
  • Tomuto cíli má sloužit časopis VONT. Měl by se stát pravidelným zpravodajem vontského hnutí, měl by být šiřitelem myšlenek Žlutého kvítku tak, aby vzešlo velké množství semínek ušlechtilosti a nenásilí, která naleznou živnou půdu ve městech a obcích dosud stojících mimo proud vontského dění.
  • Vontské myšlenky jsou prosté. Mnoho našich bližních podlehlo podivnému lákadlu hrubosti, násilí a špatnosti. Ti všichni, kteří se nad svým životem nezamýšlejí a žijí podle svých násilnických vzorů zapomínají, že i Je může postihnout zloba krutých a mocných, neboť vždy se najde někdo vynalézavější ve špatnostech a podrobí si ty druhé. V opačném případě se nic podobného stát nemůže. Dobrý a slušný slušnému neublíží. Ve společenství nenásilí a vzájemného chápání Je méně místa pro nespravedlnost a ponižování.
  • Těmito myšlenkami se řídí i vontské hnutí Žlutého kvítku. Vontové by měli být hlasateli smířlivosti, přátelství a duševní vyrovnanosti, aby tak působili proti silám úpadku a proradnosti…
  • Časopis VONT a vontské kluby by měly být oporou pro hledání skutečných kamarádů, kteří se pak sdruží do větších celků vyznavačů myšlenek Žlutého kvítku, do vontských Sídel…
  • Kluby lze zakládat všude. Ve starých čtvrtích měst a městeček, v malých obcích i na obrovských sídlištích velkoměst. Naší snahou bude pomoci klubům ve všech prostředcích. Vontské myšlenky mohou nalézat své příznivce v řadách mladších i starších, mezi kluky i mezi děvčaty. Vontské společenství je otevřeno všem, kteří shledávají v myšlenkách Žlutého kvítku své vlastní přesvědčení a poznání. Časopis VONT vám bude věrným příznivcem a pomocníkem. Časopis VONT vám bude ukazovat cestu správným směrem…

Hneď na druhej strane časopisu je zaradená už zmienená rubrika ŽLUTÁ JE BARVA NAŠE, ktorá vysvetľuje VONTOVSKÉ hnutie, jeho princípy a dáva rady pre potenciálne vzniknuté organizácie. Vlastne je tomu venovaná aj podstatná časť časopisu.

Pravidelne tu vychádza Čtení na pokračování. Konkrétne sa jedná o dobrodružný román Jacka Londona – CHLAPEC NA MOŘI.

Záver časopisu bol venovaný komixu  J.Macouna a T.Kahudy s názvom REBEKA & ZLATÝ ŠPENDLÍK.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu VONT z roku 1990, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu VONT  – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „STÁHNOUT„.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *