BUBLINKY ŠPECIÁL – 2011-13

Dnešní čísla časopisu BUBLINKY ŠPECIÁL z let 2011-2013 pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval Mirok – moc děkujeme!

Rok 1990 byl pro slovenské příznivce kreslených příběhů malým milníkem, vyšlo první číslo časopisu BUBLINKY, který komiks nejen otiskoval, ale svým způsobem k němu i vychovával a podporoval mladé ilustrátorské talenty. V roce 1990 byly vydány jen dvě čísla – stála 13 Kčs. Vznikl tak ale dobrý základ pro kvalitní slovenský komiks vydávaný v 2.ročníku. K ukončení vydávání tištěné verze časopisu došlo na konci roku 1992 – 3.ročníkem (12 čísel). Během tří let vydávání vyšlo v časopise BUBLINKY celkem 25 čísel původního slovenského komiksu.

Zakladatelem a šéfredaktorem tištěných čísel BUBLINEK byl František ,,Fero“ Mráz (*1953), profesí učitel a ředitel ZUŠ ve Fiľakovu. Od roku 1987 nakreslil minimálně 65 komiksových titulů (údaj k roku 1999). O výtvarné disciplíně „komiksu“ říká:

,,Komiks je potom už len nadstavba karikatúry – rozsiahlejšie nakreslená karikatúra, resp. príbeh. Ale komiks robil presne tak dlho, ako karikatúru. Teda stále. A možno som mal šťastie v tom, že som vystihol porevolučné obdobie, keď sa komiksu darilo aj na Slovensku a väčšinu toho, čo som si oddrel, mi aj uverejnili.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem časopisu  BUBLINKY v letech 2011-2013, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) ve svém tabletu, pc nebo notebooku archivované kreslené seriály z časopisu BUBLINKY – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu BUBLINKY  zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *