BIZONÍ VÍTR – 10.ročník – 1999

BIZONÍ VÍTR je díky svému zaměření na „indiány“ podobný dalším dvěma titulům, které jsou už na tomto webu alespoň částečně archivovány – WAMPUM NESKENONU  a INDIAN HOBBY COURIER.

Dnešní čísla časopisu BIZONÍ VÍTR z roku 1999 pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval Nell 1967 – moc děkujeme.

Časopis BIZONÍ VÍTR byl v roce 2010 přejmenován na WOODCRAFT a pod tímto názvem vychází jako spolkový časopis LIGY LESNÍ MOUDROSTI dodnes. Ještě v 8.ročníku (1997) byl vydáván BIZONÍ VÍTR nákladem 1000 kusů, ale od 9.ročníku (1998) klesl náklad na polovinu!  To je u „spolkových časopisů“ jev v tehdejších letech obvyklý. Snaha, aby v dnešní digitalizované době i takovéto tištěné periodikum přežilo je obdivuhodná a chvályhodná. Jistě by se to ale nepodařilo, kdyby nebyl BIZONÍ VÍTR „spolkovým“ časopisem, jemuž právě tento status zajišťuje relativně pevnou základnu čtenářů.

BIZONÍ VÍTR začal vycházet v roce 1990 jako časopis Ligy lesní moudrosti, se čtyřmi čísly do roka. První číslo vyšlo těsně před tím, než Liga lesní moudrosti obnovila (stalo se 2. 6. 90) svoji legální činnost. Největší stránkový prostor časopisu je věnován instruktivním návodům, jak se indiánsky oblékat, obouvat, zdobit, rozdělávat oheň, besedovat a konat obřady, stavět a zařizovat týpí, vyzbrojovat se a vařit. K tomu se připojují i stati z historie bojů Indiánů o přežití proti bělošské agresi. Vše to je doloženo nákresy, ilustracemi a fotografiemi.

Druhým nejzastoupenějším tématem Bizoního větru je současný život LLM a Woodcraftu vůbec u nás i v zahraničí. Dlužno podotknout, že ve střední Evropě jsme jedinou zemí, o níž víme, že se tu woodcraft udržel. Nejživější zahraniční kontakty má Liga lesní moudrosti se zemí kolébky tohoto hnutí — USA, s Kanadou a Velkou Británií.

BIZONÍ VÍTR je pestrostí a bohatostí obsahu podnětný pro všechny, kdo se tak či onak zabývají výchovou na táborech a v přírodě vůbec.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu BIZONÍ VÍTR v roce 1999, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) ve svém tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu BIZONÍ VÍTR – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu BIZONÍ VÍTR  zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *