ARMÁDNÍ ZÁPISNÍK – 2.ročník – 2000

Dnes archivovaná čísla ARMÁDNÍHO ZÁPISNÍKU dodal Onuca a zpracovali je Satok a Pepan. Díky!

ARMÁDNÍ ZÁPISNÍK je časopis nezvyklého formátu 7 : 4 (poměr stran 1,75:1), na výšku 24 cm. Vydavatelem časopisu bylo Ministerstvo obrany v Agentuře vojenských informací a služeb (AVIS). Šéfredaktorem byl Vladimír Marek. Četnost vydávání byla 1x měsíčně a předcházelo je nulté číslo. Časopis vycházel v letech 1999-2001. V roce 2000 vyšlo též jedno speciální číslo a v roce 2001 bylo číslem 12/01 vydávání ukončeno.

Pro nepamětníky je možná vhodné připomenout, že v době, kdy byla základní vojenská služba povinná, chodil každý mladý muž ve věku 18 let k odvodu a v cca 19-20 pak “dobrovolně” nastupoval na vojnu v délce 24 měsíců. Po revoluci v roce 1990 byla délka základní vojenské služby snížena na 18 měsíců a hlavně byla uzákoněna možnost civilní služby, takže měl mladý muž minimálně možnost volby. V roce 1993 byla zkrácena základní vojenská služba na 12 měsíců. A od roku 2005 byla základní vojenská služba zrušena – AČR je plně profesionální.

Na 3. straně publikovala redakce svůj úvodník jednotně označený jako NAŠE SLOVA:

” Vojáci to mají dobrý, říká dcera mého přítele, která s železnou pravidelností stopuje každý pátek na královéhradecké výpadovce z Prahy. “Skoro každý řidič, když vidí záklaďáckou uniformu, zastaví a kluka v maskáčích vezme. My študáci pak musíme čekat. ”  Na silnicích má vojenská uniforma určité kouzlo a hlavně chlapi vědí, jak každý voják spěchá domů nebo za svou dívkou a každá minuta je mu drahá. Velkou roli tu hraje osobní zkušenost a čím je větší, tím lepší bývá také vztah k stopujícímu mladíkovi v maskáčích. Nedávno jsem byl na reportáži ve Slaném, kde mezi hosty nechyběl ani poradce prezidenta a bývalý náčelník generálního štábu armádní generál Karel Pezl. Měli jsme společnou zpáteční cestu do Prahy. Pan generál byl velice ochotný a vzal mě svým soukromým vozidlem. Během jízdy jsme se bavili o stopařích. Prezidentův poradce se ukázal jako člověk, který stopujícího vojáka rád sveze. Napadlo mě, že to musí být pěkná rána, když dotyčný zjistí, s kým jede. Proto, až vám někdy zastaví generál, nelekejte se. Zastavil vám řidič s lidskou duší. Josef NITRA”

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ARMÁDNÍ ZÁPISNÍK z roku 2000, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu ARMÁDNÍ ZÁPISNÍK  – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla ARMÁDNÍHO ZÁPISNÍKU zde >>>

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *