AHOJ NA SOBOTU – 12.ročník (1980) – komiks STOPOU, STEZKOU, PEŘEJÍ

Dnes archivovaný soubor komiksu STOPOU, STEZKOU, PEŘEJÍ, který vycházel v roce 1980 v časopise AHOJ NA SOBOTU pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Nell1967. Veliký dík!

Časopis AHOJ byl vydávaný v letech 1933–1943 nakladatelstvím Melantrich.  Ale zábavný a společenský magazín AHOJ NA SOBOTU vycházel v letech 1969–1997 jako příloha novin SVOBODNÉ SLOVO ve stejném nakladatelství. Jen pro zajímavost (wikipedie):Melantrich bylo české nakladatelství a vydavatelství, působící od roku 1898, nejprve pod názvem Tiskařské družstvo Národně sociální strany. Název Melantrich neslo od roku 1910. V období první republiky se Melantrich stal nejvýznamnějším polygrafickým podnikem v Čechách. Byla zde vydávána jak řada novin a časopisů, tak i množství knižních publikací, včetně děl nejvýznamnějších autorů české i světové beletrie, naučná literatura, sebrané spisy významných osobností, soudobá poesie, životopisné knihy i knihy historické. Melantrich fungoval i v období nacistické okupace. Po komunistickém převratu nezanikl, ale jeho činnost byla výrazně okleštěna. Po roce 1989 se pouze obtížně adaptoval na podmínky tržního hospodářství a v roce 1999 zanikl.“

Publikace DĚJINY ČESKOSLOVENSKÉHO KOMIKSU 20. STOLETÍ autorů Prokůpek, Kořínek, Foret a Jareš (r.v. 2015) na straně 678 uvádí:

„Časopis Ahoj na sobotu, který po celá 70. léta publikoval na své zadní straně komiksový obsah, prošel víceméně obdobným vývojem jako Dikobraz – i zde byly na přelomu sedmé a osmé dekády tištěny četné komiksové práce, po roce 1982 však následoval výraznější a dlouhodobější útlum.
V roce 1979 vycházela v Ahoji na sobotu čtyřdílná komiksová povídka Alice Hajné (s.) a Marko Čermáka (k.) Tábor ve Žlutých skalách. Čtveřice jejích protagonistů, kamarádů z turistického oddílu Jirky, Oldřicha, Mirka a Karla, se v roce 1980 stala hrdiny nového seriálu stejné autorské dvojice Stopou, stezkou, peřejí… (č. 2-35 /1980, 34x), rozděleného do devíti kapitol. Ty tematizovaly rozličné aktivity a peripetie oddílem zažívané – od krádeže lyží přes kopání společné žumpy až po výlety do Žlutých skal, kde táborníci kempují. Ekologický podtext (boj proti znečišťování prostředí), jímž se série přiblížila jiné Čermákově práci, dlouholetému seriálu Modrá pětka, byl v komiksu doplňován odlehčenějšími humoristickými momenty a motivy, například partou fotbalových pivních skautů, kteří si vyjdou na výlet.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání komiksu STOPOU, STEZKOU, PEŘEJÍ v časopise AHOJ NA SOBOTU v roce 1980, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaný komiks STOPOU, STEZKOU, PEŘEJÍ z čísel časopisu AHOJ NA SOBOTU  – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla AHOJ NA SOBOTU zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *