Adoptuj si svůj časopis a pomoz nám s kontrolou

Na našem společném setkání jsme debatovali o novém typu spolupráce,  jejímž důsledkem by bylo prodloužení přístupu do naší společné knihovny digitalizovaných časopisů (jediným stávajícím pravidlem je poslat další doposud nedigitalizované chybějící číslo nebo se na digitalizaci přímo podílet z poskytnutých skenů). S přibývajícími digitalizovanými časopisy je u  mainstreamových titulů stále obtížnější najít číslo, které nemáme ve společné knihovně nebo připravené k archivování do knihovny.

Dnes tedy nabízíme stávajícím registrovaným uživatelům webu, kterým vypršela nebo vyprší expirace plného přístupu do společné knihovny digitalizovaných časopisů pro děti a mládež, aby si „adoptovali“ některý se stávajících cca 190 časopiseckých titulů. Předpokládáme, že daný titul by si měl vybrat uživatel, který má k němu nejblíže (ten, kdo léta odebíral například WESTERN WORLD a dokonale jej zná, patrně nebude adaptovat ATOM, ke kterému zřejmě nemá až takový vztah).

Aktuální „žebříček“ TOP 17 archivovaných časopisů na www.detske-casopisy.cz
časopisecký titul počet čísel
OHNÍČEK 758
SEDMIČKA 710
ABC 691
VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI 429
JUNÁK 377
PIONÝR 256
MALÝ ČTENÁŘ 234
VPŘED 217
TRAMP 216
DOBRODRUŽNÝ SVĚT 189
MATEŘÍDOUŠKA 178
ČTYŘLÍSTEK 159
RODOKAPS 143
MLADÝ TECHNIK 143
MALÝ HLASATEL 140
PIONÝRSKÁ STEZKA 131
SRDÍČKO 129

Smyslem „adopce“ je postupně projít všechna archivovaná čísla vybraného titulu na www.detske-casopisy.cz (nejrychlejší cesta je přes SOUBORNÝ KATALOG SDČ) a u každého zaznamenat do tabulky:

 1. zda je ročník kompletní podle čísel vydání
 2. zda je dané číslo digitalizováno úplně – včetně příloh
 3. zda jsou všechny strany správně ořezány
 4. zda jsou všechny strany správně řazené podle číslování
 5. zda jsou všechny strany správně orientovány (na výšku či na šířku) shodně s originálem
 6. zda jsou všechny strany digitalizovány nepoškozeně – částečně utržené, pomalované, poškozené slepením, ….
 7. zda v čísle funguje vyhledávání dle textu (OCR)
 8. zda je číslo digitalizováno v dostatečné (dobře čitelné) kvalitě
 9. zda je tonalita a barevnost shodná s originálem
 10. zda souhlasí popis titulu na webu – ročník, rok a číslo s digitalizovaným číslem

Pozn.: za slůvkem správně se skrývá čertovo kopýtko – nejde o to strávit dlouhé minuty meditací nad vhodností ořezu, ale o to, aby nic nechybělo a mnoho nepřebývalo, aby barevný dojem z čísla nebyl extrémně odlišný od originálu při vědomí, že co monitor, to trochu jiný dojem (například barevná čísla oskenovaná v šedé už je špatně, byť – pokud nemáme náhradu – je to „alespoň něco“). U orientace v případě příloh opět – někdy jsou vloženy původní přílohy 2x, tedy po digitalizaci roztrženě na stránky, a pak znovu spojené jako jeden list, u vystřihovánek je to bonus, nikoli chyba, i když se tím komplikuje prohlížení pdf v pohledu dvou stránek.

V případě, že budete moci nedokonalé digitalizované číslo opravit, stáhněte si jej, upravte podle potřeby a po opravě zašlete zpět na editor@detske-casopisy.cz

U některých titulů, které jsou velmi rozsáhlé (například ABC, …) může být „adoptivních rodičů“ více – předpokládáme, že budou spolu napřímo komunikovat a postupovat koordinovaně. „Přezdívky“ -„adoptivních rodičů“ budou zveřejněné u každého adoptovaného titulu v SOUBORNÉM KATALOGU SDČ.

Rozhodneš-li se konkrétní časopis „adoptovat“, pošli mail na editor(zavinac)detske-casopisy.cz, abychom měli přehled, které časopisy jsou adoptovány a mohli s tebou konzultovat záležitosti týkající se archivace tohoto titulu.

Tabulka pro záznam kontroly jednotlivých čísel je přístupná tady >>>

Před záznamem do tabulky (záložka „SDC_FTP_PUBLIKOVANE“) si přečti záložku „Pravidla“ !

Samostatná stránka s otázkami a odpovědmi >>>

 

 

One Response to Adoptuj si svůj časopis a pomoz nám s kontrolou

 1. Totem napsal:

  Hlásim sa k adopcii všetkých slovenských časopisov.
  (totem)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *