ABC – 38.ročník – 1993-94

Dnes archivované 1. číslo časopisu ABC z let 1993-94 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval, jako své “vstupní” čísla Valert. Děkujeme!

V tiráži dnes archivovaného čísla se píše: ABC mladých techniků a přírodovědců – zábavně naučný čtrnáctidenník pro chlapce a děvčata. Vydává Mladá fronta. Šéfredaktor PhDr. R. Baudis, zástupce šéfredaktora V. Šorel …“ Tato ABC jsou tedy vydána po konci éry Vlastislava Tomana, legendárního šéfredaktora časopisu ABC, který v české časopisecké branži drží jedno prvenství – na „jedné židli“ seděl 35 let .

ABC vycházelo v rozsahu 48 stran (32 číslovaných stran + 16 stran “déček”) a stálo 13,80 Kč.

Wikipedia: “Časopis ABC proslul především svými přílohami, pro něž se vžil název „déčka“. Ta ale v prvních ročnících chyběla a začala se postupně objevovat až později. V 8. čísle druhého ročníku vyšla první skutečná příloha – všívaný list „ABC do kapsy“ k odstřižení. I některé další ročníky nabízely seriály, určené pro vystřižení a složení do malého sešitku (Zápisník mladého pokusníka v ročníku VI/1962).

Již několik čísel nejstarších ročníků mělo na okrajích některých stránek malé oboustranné kartičky k odstřižení. Jednalo se především o obrázky aut, lodí, strojů a jiné techniky, které ale ještě neměly ustálený formát. Kartičky k vystřižení s jednotným pojetím se objevily až od prvního čísla ročníku V (1961). Předznamenaly tak vznik rozsáhlé obrazové encyklopedie s názvem „Atlas ABC“, která vycházela až do roku 1997.”

Na poslední straně ABC vycházel od 21. čísla 37.ročníku do 20. čísla 38.ročníku komiks z produkce Lucasfilm Ltd – DĚTSTVÍ INDIANA JONESE. Na jedné straně byly tištěny dvě (číslované) pokračování – graficky netradiční řešení, s názvem komiksu uprostřed, na ležato, pro lepší přehled oddělující obě původní strany. Stejnou grafickou úpravu měl i druhý velký komiks, který byl ve 38. ročníku ABC tištěn.

Uvnitř časopisu ABC vycházel další komiks SNY Z PLECHOVKY. Milan Krejčí na webu KOMIKS.cz píše: “Komiks SNY Z PLECHOVKY (píše P. Augusta a M. Hrubá, kreslí L. Bárta) ukázal čtenářům ABC (čísla 14 až 24/1994) špatný vliv part na osamoceného jedince a varoval před drogovým nebezpečím, které se v takových partách podceňuje.”

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání ABC v  letech 1993-94, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu ABC   – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu ABC zde >>>

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *