5.číslo INDIAN HOBBY COURIER – 2.ročník – 1991

Děkuji Tomovi S. za digitalizaci dnes archivovaného 5.čísla INDIAN HOBBY COURIER, které doplňuje už stávající archiv 2.ročníku ze 4.9.2014 .

Se zaslaným číslem Tom S. píše „… Konkrétně INDIAN HOBBY COURIER první ročník se dělal skoro samizdatově a má ho dneska možná 7-10 lidí, články se pro originální matrici několikanásobně zmenšovaly na xeroxu, který za moc nestál a z toho se pak udělalo několik desítek kopií. Rout začal dělat II. ročník už od 2 čísla, ale skutečný časopis z toho byl až od č. 6.

WAMPUM NESKENONU neměl s INDIAN HOBBY COURIER nic společného, to byl časopis Midewiwinu a BIZONÍ VÍTR vydávala Liga lesní moudrosti. Předchůdcem INDIAN HOBBY COURIER bylo Winaminge a jeho následovníky Euroindián Magazín a Poselství světa v kruhu, které vychází dodnes. Nástupce BIZONÍHO VĚTRU je WOODCRAFT a nástupcem WAMPUM NESKENONU zase Midewiwinské noviny. Pozor nezaměňujte oddílový časopis WAMPUM (který vydával Neskenon 1972-2003) s celostátním časopisem WAMPUM NESKENONU, to byly dva různé tituly. „

INDIAN HOBBY COURIER je další z časopisů, které bohužel, neměly dlouhého trvání. Začal vycházet v roce 1990 a jeho vydávání skončilo pravděpodobně 3.ročníkem (1992) –  číslem 6.

Přináší původní recepty, písničky, legendy, výklad symbolů, reportáže z cest za skutečnými indiány, praktické návody na výrobu vybavení a pomůcek, výuku posunkové řeči, slovník lakotských výrazů, povídky ale taky krátké rozhovory s populárními osobnostm které mají ke komunitě čtenářů blízko, kreslené vtipy se zaměřením na indiány, ….

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo INDIAN HOBBY COURIER – kliknutím na náhled strany:

Indian Hobby Courier 2.rocnik (1991) cislo 05

 

 

2 Responses to 5.číslo INDIAN HOBBY COURIER – 2.ročník – 1991

 1. Ahoj,
  náhodou jsem zabloudil na stránky Dětské časopisy a narazil na zmínku o našem časopisu .Tam se píše, že zanikl… Časopis nezanikl, existuje dodnes a neustále přináší informace o historii i současnosti kultury severoamerických indiánů a naší české indiánské komunitě. Současným vydavatelem je Indian Corral Westerners International. z.s (http://indiancorral.cz/cz/index.php?p=poselstvi-sveta-v-kruhu).

  Stručná historie časopisu
  1990 -1992 – Indian Hobby courier
  1993 – roční pauza
  1994 -1996 – Euroindian magazin
  1996 – 2016 – Poselství světa v kruhu
  více info na http://indiancorral.cz/cz/index.php?p=poselstvi-sveta-v-kruhu-historie

 2. tom s napsal:

  Čikalo, kdybys to nečetl jedním okem, tak je tady jasně napsáno, že IHC měl nástupce v EIM a Poselství, které vychází dodnes. To, že IHC neměl dlouhého trvání je prostý fakt a proč k tomu došlo, víme oba také. Poslední číslo IHC vyšlo 12. 11. 1992 a první číslo EIM až v únoru 1994, kde v úvodníku i Miloš Ekstein – Tatanka přiznává, že navazuje na zaniklý časopis IHC. Nehrajme si tedy se slovíčky – časopis zanikl a po nějaké době začala stejná organizace vydávat další nový časopis s podobným obsahem, ale jiného formátu i vzhledu.

  To by podobně mohli tvrdit Junáci, že časopis nezanikl v roce 1970, ale jen zde byla drobná pauzička 20 let, než vyšlo další číslo…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *