10. výročí spuštění této verze webu : -)

Přesně před 10 lety byl spuštěn „Nový vzhled webu DĚTSKÉ ČASOPISY – s novými možnostmi redakčního systému WordPress. Mimo jiné zde od této chvíle můžeš i ty přidávat své komentáře! Postupně se začíná rozšiřovat počet rubrik, příspěvků, odkazů …“ Jak návštěvnost webu rostla, nevyhnuli jsme se ani hackerským útokům a několika hodinovým (až denním) odstávkám webu. Zatím jsme vše zvládli vyřešit : -)

Během těch 10 let se do sdílené sbírky digitalizovaných čísel starých českých a slovenských časopisů pro děti a mládež zapojilo téměř 350 přispěvatelů, kteří ve svém volném čase převáděli ještě zachovalé tištěné časopisy do PDF formátu.

Za těch 10 let fungování webu je zde archivováno:

 • přesně 13 694 čísel časopisů ze 317 titulů
 • 2974 článků – nejen s průvodními texty k archivovaným číslům, ale i texty redaktorů a malířů starých dětských časopisů pro www.detske-casopisy.cz
 • více než 800 komentářů,
 • nejstarší archivovaný časopis je z roku 1829,
 • měsíční návštěvnost cca 4000 (asi 2x i 5000)

Jestliže se do dnešních dnů podařilo zachovat téměř 200 let starý časopis pro děti a mládež, zaslouží si, aby byl v elektronické formě zachován minimálně dalších 200 let : -)

Projekt www.detske-casopisy.cz je neustále nekomerční, dobrovolnická aktivita – proto stále odmítáme opakující se nabídky na placený přístup. Nechceme dělat vyjímku ve zpřístupňování sdíleného archivu (nebo jednotlivých) digitalizovaných čísel u nikoho, kdo se nestane „spolupachatelem“. Právníci zastupující dědice některých autorů už donutili stáhnout z jiných webů ukázky jejich děl – tomu se chceme pochopitelně také vyhnout, protože není účelem tohoto webu porušovat zákon. Chceme jen pro historii (a badatelské práce) zachovat co nejvíce starých dětských časopisů, nechceme je nijak veřejně šířit či je komerčně využívat. Věříme ale, že za pár let se zákony v naší zemi změní tak, abychom mohli digitalizované časopisy zpřístupnit i neregistrovaným zájemcům.

Veliký dík všem těm Totemům, Damrům, Pepanům, Martinům,  Sweetreům (+2021), Satokům, Nellům 1967, … bez kterých by www.detske-casopisy.cz nemohl existovat. Je povzbuzující, že i v dnešní době se najde takové množství vyjímečných lidí (s 98% z nich jsem se osobně nikdy nepotkal), kteří bez nároku na jakoukoliv odměnu a uznání, dokáží věnovat neskutečné množství svého volného času ve prospěch projektu jako je tento. Díky, díky, díky!

A to je asi tak vše, co by stálo za to k 10 letům aktivního fungování www.detske-casopisy.cz napsat : -)

5 Responses to 10. výročí spuštění této verze webu : -)

 1. výročí napsal:

  Díky velmistře celého webu,neuměl bych takto uspořádat tyto stránky a jako Vy a Totem,moje žena je stále v přesvědčení,že mě vydíráte a že z toho máte velke prachy……a já nic—-mohu Vás uklidnit- mám z toho dobrý pocit a věnuji tomuto koníčku 90% svého času,věnuji tomu 5% svého platu a nikdy by mě nenapadlo po někom něco chtít.Proto zcela vážně zde prohlašuji že v činoti budu nadále pokračovat až do své smrti,jelikož mě to nesmírně bavý a pokud manželka někomu z Vás psala nějaké neznalosti či nevědomosti o této činosti tak se všem za ni i za sebe omlouvám.
  Dětské časopisy mě provázely celý život,jen mě mrzý že jsem si je nechovával,ale budu dělat vše pro to aby bylo co nekvíc těchto publikací digitalizováno.

  Přeji hodně zdaru a věřím že se letos opravdu už sejdeme.
  Děkuji
  Nell

 2. Totem napsal:

  Pripájam sa ku gratulácii.
  Ďakujem nestorovi webu Dazulovi a úžasnému potenciálu užívateľov, ktorí dokázali obetovať svoj voľný čas, námahu a prispieť k dnešnej podobe tohto projektu.

  Dúfam, že spoločne naplníme poslanie a zachránime maximum z histórie česko-slovenských detských časopisov pre nasledujúce pokolenia…

  Prajem „zatiaľ“ ďalších 10 rokov a teším sa na tohtoročné stretnutie.

  totem

 3. Gratulace napsal:

  Gratuluji k desátému výročí a smekám nad úžasnou porcí práce! Slibuji, že už konečně přispěji i já svými skeny. Vždyť jsem si jen kvůli tomuto webu koupil nový skener.
  MARTY

 4. Bertino napsal:

  Deset let už je doba, během níž se prokázal zápal, odhodlání a precizní práce. Ne každý může mít na půdě tuny periodik, přitom v nich je tolik zajímavého. Přejí další úspěšné roky, doufám, že budu moci i nadále svým drobným dílem přispěl a rozhodně se těším na podzimní setkání.
  Bertino

 5. 10 let napsal:

  Tak jak nám ten čas letí. Je krásné sledovat co všechno se nachází za poklady v různých „skrýších“, a co každý z nás četl ve svém mládí. Co trochu tak chmuří , že ten čas utíká i mně. No snad ještě odvedu kousek té překrásné i když už i náročné práce . Ať zůstane hodně toho pro další generace, aby si přečetli to, co bylo blízké nám, co se prožívalo v dobách dobrých i horších. Co mne bolí, že mnoho mladých již nevidí v četbě to co jsme viděli my, už veteráni. Když řeknu, že jsme čítávali zakrytí pod duchnou, za světla baterky, aby nás rodiče neposílali spát,tak si myslí, že jsme byli „cvoci“. Ale ten čas pracuje i pro ně a třeba až se dostanou do „let“, tak se budou také toulat svým mládím nad časopisy. Tak ať nám to dlouho vydrží a díky všem, kteří tomutu koníčku věnují svůj čas a také vzpomínku na ty co už mezi námi nejsou.
  damro

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *