Zapĺňame ABC – 20.ročník – 1975-76

Dnešným dňom sa nám konečne podarilo rozhýbať a pomaličky zapĺňať 20.ročník ABC.

Veľkou mierou a to zaslaním zdigitalizovaných čísel nám k tomu dopomohol martinhu, za čo mu veľmi pekne ďakujeme!

K zelenej farbe kompletného ročníka sa teda približujeme ôsmimi dnes publikovanými číslami.

 

Úvodné údaje a články si môžete prečítať na adrese Jubilejní ročník – ABC – 20.ročník – 1975-76 a Další číslo ABC – 20.ročník – 1975-76.

Ako je už spomenuté v prvom z článkov, jedná sa o jubilejný 20.ročník. Za tú dobu prešlo ABC mnohými zmenami hlavne k lepšiemu a stalo sa stále viac žiadanejšie medzi mládežou. Redakcia sa o tom zmieňuje v krátkom úvodníku prvého čísla:
„ZAČALO TO V LÍPĚ – to byl titulek článku, který po otevření prvního čísla nalezli v lednu 1957 čtenáři nového časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců. Redakce v něm psala o besedě chlapci a děvčaty v obci Lípa u Havlíčkova Brodu, kde se hovořilo o tom, jaký by ten nový Časopis měl být, co by v něm čtenáři měli najít o přírodě a technice.
Teď, když máte v rukou první číslo jubilejního 20. ročníku, říkáme s i s radostí, že všechny naše sliby z té doby jsme splnili a ještě mnoho dobrého přidali navíc. Ábičko začínalo jako měsíčník o 32 stranách a s nákladem 50 000 výtisků. Dnes vycházíme dvakrát měsíčně, časopis má 40 stran a přílohy? “ přílohy-déčka k tomu, tiskneme 175 000 výtisků a ještě se na mnoho zájemců nedostává. Ale snad již od ledna 1976 se leccos změní k lepšímu, až bude časopis tisknout nová tiskárna. Přáli bychom si, my v redakci, aby se vám, čtenářům, ábičko líbilo i v tom jubilejním ročníku. Abychom i nadále byli dobrými přáteli, jako po celá ta předchozí léta. Vaše redakce ABC“

Na 20.výročie ABC reagoval SSM slovami:

„ABC je vlastně součástí historie Pionýrské organizace. Prakticky od prvopočátků její existence pomáhá časopis rozvíjet její činnost. Má v organizaci své kořeny, své zázemí, své čtenáře. Devatenáct ročníků ABC — to je už pěkná řádka článků, návodů i zajímavostí z oblasti vědy a techniky, námětů pro činnost pionýrských oddílů. Vždyť v dnešním moderním světě se bez poznatků z těchto oborů neobejdeme, a proto je potřeba získat pro tuto činnost co nejširší okruh děti. Časopis neustrnul ve vývoji, drží krok se společenským stavem i vývojem organizace. Je si vědom, že poslání techniky a přírodovědy, jejich společenský smysl, vyplývá i z ideové motivace této činnosti. Je třeba ocenit působnost časopisu ve třech sférách, v nichž má působit každý časopis — jako propagátor, agitátor a organizátor. Právě v té poslední sféře udělal a dělá časopis mnoho.
Pomáhá organizovat dětské pionýrské kolektivy a v současné době napomáhá rozvoji hnutí k XV. Sjezdu KSČ — Hnutí smělých pionýrských činů. Očekáváme, že časopis sehraje roli dobrého pomocníka, přinese spoustu rad, námětů i návodů pro pionýrské kolektivy.
Do jubilejního 20. i dalších ročníků bych chtěl popřát časopisu ABC, aby měl tak jako dosud širokou čtenářskou obec, aby ho děti i pionýrští pracovníci znali, měli rádi, a hlavně ho využívali. Mnozí z těch, kteří kdysi prožívali první krůčky s nově vzniklým časopisem, jsou dnes sami instruktory a pionýrskými vedoucími a mám radost, že právě technické a přírodovědné zázemí dalo možnost rozvíjet jejich pohled na svět, společenský vývoj a pokrok. Dekuji redakčnímu kolektivu, spolupracovníkům časopisu — a zejména těm, kteří od začátku s ABC spolupracuji — za věrnost a věřím, že s jejich pomocí bude ABC stále časopisem moderním, společenským prostředkem k socialistické výchově dětí.
Jan Kohout, tajemník ÚV SSM a předseda Ústřední rady PO SSM“

O obsahu tohto fenomenálneho časopisu sa píše veľmi ťažko a to vzhľadom aj na množstvo už popísaných príspevkov na našom webe. Časopis je popretkávaný rôznorodými článkami, ktoré sú pre mňa aj po mnohých rokoch neustále atraktívne a zaujímavé.

Tak len krátky postreh. Hneď od prvého čísla v rámci knihovničky časopisu ABC začal vychádzať dobrodružný seriál Josefa Honsa  – PŘÍBĚHY DALEKÝCH CEST. Jedná sa o 9 dobrodružných príbehov, ktoré sa odohrávajú v prostredí významných železníc.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ABC z roku 1975-76, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu ABC – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu ABC zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *