Z nepravidelné přílohy PIONÝRSKÉ STEZKY

Kreslený seriál MODRÁ PĚTKA byl otiskován v letech 1970-1991 v časopise PIONÝRSKÁ STEZKA. Jako nepravidelná příloha časopisu vycházela v ročnících 12-20 (1981-1990) POJIŠŤOVACÍ STEZIČKA.

Dnes jsou archivovány komiksy, které vyšly v číslech 6/12.ročník, č.9/13.roč., č.7/14.roč., č.8/15.roč., č.9/16.roč., č.9/17.roč., č.9/18.roč., č.9/19.roč. a č.9/20.roč. Příběhy jsou archivovány chronologicky.

Zatím nejuceleněji se v odbornější literatiře MODROU PĚTKOU zabývali Josef Ládek a Robert Pavelka – ve své knize ENCYKLOPEDIE KOMIKSU V ČESKOSLOVENSKU 1945-1989 – 2.DÍL na stranách 16-29.

… Seriál doprovázejí některé výjimky a zajímavosti, které výsledné číslo poněkud navyšují. Jednou z nich je příloha Pojišťovací stezička, v níž Modrá pětka měla na poslední stránce příběh spjatý s tematickým zaměřením dané přílohy….

modra_petka_pojistovaci_stezicka

… Podobné to bylo s příběhem z Pojišťovací stezičky Hastrmanům vstup zakázán, kam se musely také přidat dva obrázky. Tato neprodejná publikace má ještě jeden primát, v tiráži byli poprvé jako autoři textu uvedeni Hromádko a Kolář svými skutečnými jmény. …

Kompletní znovuvydání Modré pětky začalo nabývat reálných rozměrů deset let po jejich posledním původním příběhu – impuls k tomu vzešel od Jiřího Hromádko, jenž tím chtěl uctít památku svého zesnulého autorského kolegy Koláře. První část příběhů, jejíž stěžejní částí byl seriál Modrá pětka na stezce dobrodružství, se objevila na pultech v posledním roce minulého století. Tuto publikaci, rozšířenou o několik dalších epizod, doplnila o tři roky později podstatně silnější kniha, která názvem upomínala na druhý nejdelší příběh Modré pětky. Díky ní se majitelé obou reprintů mohli honosit prakticky kompletní sbírkou příhod Modré pětky, protože do nich byly zařazeny po mírném, ale nutném rozšíření i ony epizody z Pojišťovacích steziček (kvůli formátu poněkud kratší). Pouze pro statistiky můžeme dodat, že v těchto publikacích není uvedena obálka již několikrát vzpomínané Modré pětky na bronzovém stupni. Zato na zadní obálce druhé knihy je použit stejný obrázek, jaký mohli čtenáři vidět na poslední stránce neprodejné publikace. Tato kniha přináší novinku v podobě předtím nikdy nevydaného příběhu Noční hlídka.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydávání kresleného seriálu MODRÁ PĚTKA z časopisu PIONÝRSKÁ STEZKA v letech 1991-90, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované strany č kresleného seriálu MODRÁ PĚTKA z časopisu PIONÝRSKÁ STEZKA – kliknutím na náhled strany:

 

MODRA_PETKA_(1981-90)_POJISTOVACI_STEZICKA

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *