VONT – 2.ročník – 1991

Dnes archivovaná čísla časopisu VONT z roku 1991 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Charlik. Veliký dík!

VONT – časopis pro kluky a holky z ulic a uliček vycházel v rozsahu 16 stran a stál 3,5 Kčs. V tiráži se uvádí: Čtrnáctideník pro mládež od 9 do 15 let. – V nakladatelství Roční období vydává Vontské tiskové středisko: Krajinská 42, 370 01 České Budějovice. Registrováno pod č. 330012790 – Šéfredaktor Alan Ryvola. Redakční rada: Hanka Hosnedlová. Zbyněk Holub, Zbyněk Pálka. Kreslí Tomáš Kahuda. Fotosazba fa Actys Bedřich Pandula. Vytiskla tiskárna Jihočeský inzertexpres“.

Inspirace VONTA prvorepublikovým MLADÝM HLASATELEM a poválečným VPŘEDEM je nezpochybnitelná.  Pravidelná rubrika ŽLUTÁ JE BARVA NAŠE je jakousi variantou BOBŘÍ HRÁZE a foglarovských čtenářských klubů.

Druhý ročník časopisu VONT se redakce snažila propagovat oboustranným reklamním letákem – s cílem získat dostatek předplatitelů :

Wikipedie: Vontové jsou původně smyšlené chlapecké hnutí z knih Jaroslava Foglara. Jejich členem mohou být pouze chlapci ze Stínadel. Mají složitou organizaci, rozmanité zvyky a tradice. Nejvýše stojí Velký Vont, každý večer se s ním schází Vontská rada, aby projednali různé věci mezi Vonty (například problémy mezi ulicemi, sportovní utkání apod.). Výsledky rady předávají Vontští kurýři (zvaní též poštovní jezdci) náčelníkům ulic. Náčelník je zástupcem celé ulice (nebo jen části, pokud je ulice příliš dlouhá). Dále jsou řadoví Vontové. Vontové dostali svůj název podle Vojtěcha Vonta, který sdružil chlapce ze Stínadel proti všem, kteří hanili jejich čtvrť. Vontové mají za svůj odznak žlutý špendlík. Velký Vont je volen ostatními ve Vontské radě a má u sebe ježka v kleci. Po rozpadu vontské organizace v knize Záhada hlavolamu se mezi Vonty tvoří různé skupinky, například Uctívači ginga, které se chtějí stát vedoucí silou ve Stínadlech.“

„Vonstké tiskové středisko se snažilo propagovat ideu žlutých kvítků a podporovalo vznik vontských skupin. V každém městě se měla vytvořit Vontská rada, v jejímž čele stál Velký Vont volený jednou za 4 roky. Tato idea se nenaplnila a časopis Vont byl nahrazen interním zpravodajem Sdružení Žlutého kvítku. I přestože se tato idea neuchytila, dodnes se pořádají hry a soutěže inspirované Foglarovými romány. Většinou se týkají Hledání ježka v kleci, Boje o Velkého Vonta či se pořádají Večery světel.“

Komiks podle povídky Otakara Batličky FARMA U ČERNÉHO KŘÍŽE připravil Jan Hora (*1952). Redakce k němu uvádí:

Jan Hora z Chomutova nám nabídl spolupráci a poslal i několik svých obrázků. Nám se moc líbí a proto doufáme, že se s jeho tvorbou budete setkávat častěji. Seriál na str. 5, jehož dokončení najdete v příštím čísle, je jenom zlomkem z jeho práce. Představte si, že se živí jako strojvedoucí na šachtě!“

Rok 1991 byl v podmínkách Československa rokem velké inflace (více než 50%), malé privatizace, odchodem sovětských okupačních vojsk i obdobím vzniku (i zániku) dětských časopisů  na celostátní i lokální úrovni. VONT tento fakt reflektoval v článku ZE SPŘÁTELENÝCH ČASOPISŮ.

Při pátrání po autorech komiksu TORG se mi podařilo dva dny před publikováním tohoto textu kontaktovat kreslíře (dnes úspěšný spisovatel, pedagog a vědecký pracovník Historického ústavu Akademie věd ČR /oddělení dějin raného novověku/  Mgr. Tomáš STERNECK, Ph.D. (*1972)) :

“ … kdysi – ještě jako středoškolák – jsem se opravdu bavil kreslením. Shodou okolností jsem se tehdy dostal k časopisu Vont. Nejprve jsem tam kreslil komiks Rebeka a zlatý špendlík, který byl předčasně ukončen (myslím, že kvůli rozchodu scénáristy s redakcí); pak Torg (připraveno bylo více pokračování, ale časopis bohužel zanikl, vyšla jen – pokud si vzpomínám – dvě čísla v nové úpravě, s Torgem; další díl seriálu měl být čtyřbarevný, měl jsem kromě konturové kresby připravené matrice pro soutisk barev). Kresby jsou tedy mým výtvorem, publikovaným pod dřívějším příjmením (nyní již skoro dvacet let nosím příjmení po matce).

Pokud jde o děj, vymýšleli jsme jej tehdy se spolužákem Václavem Jirkou, který psal texty do bublin. Mělo jít o kombinaci historického a fantasy příběhu. Kromě pozemské linie děje, zasazené do středověku, se měla odbývat dějová linie, jejímiž protagonisty byli mimozemšťané. Ale na rozvedení příběhu již nedošlo.

Zdraví Vás Tomáš Sterneck“

Dle dostupných informací se zdá, že v 2.ročníku VONTA vyšla pouze dnes archivovaná dvě čísla a tím bylo vydávání časopisu uzavřeno. Časopis VONT zanikl, ale částečně jej nahradil zpravodaj Sdružení Žlutého kvítku s názvem HLAS KVÍTKU (připravujeme jej k archivaci).

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu VONT z roku 1991, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu VONT  – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „STÁHNOUT„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla VONT zde >>>

2 Responses to VONT – 2.ročník – 1991

  1. Malá oprava napsal:

    Možná je to v tiráži časopisu špatně uvedeno, ale správný tvar jména členky redakční rady zní Hanka Hosnedlová (je to sestra Alana Ryvoly a spisovatelka a knihovnice v ČB).
    Časopis jsem svého času pomáhal distribuovat. Časopis Vont skončil z finančních důvodů kvůli nedostatku předplatitelů.

    • Totem napsal:

      Dobrý deň,
      hľadal som informácie o občasníku „HLAS KVÍTKU“ a narazil som na váš komentár. Priezvisko Hanky som opravil.

      totem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *