VLAŠTOVIČKA – 5.ročník – 1945-46 – kompletní ročník

Pátý ročník Vlaštovičky je první ročník po skončení války. Časopis mohl vycházet pod původním názvem od září 1945. Proti předválečným číslům neměl barevnou obálku. I přes nedostatek a příděl novinového papíru obsah Vlaštovičky byl stejně zábavný i poučný jako v předválečné Vlaštovičce.

Vlaštovička byla měsíčníkem, celkem vyšlo 8 čísel a jedno dvojčíslo. Časopis stál 2 koruny.

V tomto ročníku chybí obsah časopisu, nevím, zda byl vydaný. Pokud má někdo o tom informace a případně má obsah k dispozici, tak ho uvítáme.

V prvním čísle redakce uvítala čtenáře básní J.V. Sládka„Vlaštovičky táhnou“ a redakčním článkem: „Vlaštovičky odlétají – vlaštovičky se vrací“.

Dobu okupace redakce připomněla vyprávěním o statečném chlapci Florišovy. Jeho tatínek odešel bojovat proti Němcům k partyzánům na česko-slovenském pomezí. Chlapec nic neprozradil, ani když to po něm chtěl najatý český kolaborant, pomohl zdržet zrádce – bylinkáře Kouřila, předstíráním nemoci, aby nemohl stopovat pomahače partyzánů. Se zraněným kotníkem běžel varovat partyzány před německými vojáky, kteří měli namířeno k místu shozu zbraní. Partyzáni měli čas se připravit k boji s vojáky, které zneškodnili. Autorem povídky na pokračování byl Rudolf Obdržálek (1913-1974). Blíže o něm píši v ročníku 6 (1946-47).

Tak jako v ostatních ročnících Vlaštovičky byly hlavní náplní povídky, pohádky a také básničky, veselá vyprávění, hádanky a také humor.

Řada článků a povídek se vracela k období války a zejména se věnovala konci války a vojákům, kteří nám přinesli svobodu.

Pro naše malé kutily zde byla rubrika „Kutilové do práce“. Děti si mohly podle návodu vyrobit draka, z papíru udělat létající vlaštovku a řadu dalších věcí. Návody byly jednoduché, aby odpovídaly malým dětem.

Nad dopisy čtenářů, jejich problémy, přáními i starostmi se zabývali na stránce „Vážená děcka“ místo předválečných „veselé Maňky a Jirky“, Věrka a Mirek. Také vyzývaly děti, aby v rámci svých možností pomáhaly na obnově naší poničené republiky německými okupanty.

Dvojčíslo Vlaštovičky 9-10 bylo věnované Slovensku.

A na závěr rozloučení se svými čtenáři a seznámení s tím čím chce překvapit.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu VLAŠTOVIČKA z roku 1945-46, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu VLAŠTOVIČKA – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu VLAŠTOVIČKA zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *