Úplný SKAUT-JUNÁK – 22.ročník – 1935-36

Dnes archivované čísla časopisu SKAUT-JUNÁK z let 1935-36 pro www.detske-casopisy.cz  byla digitalizována v rámci projektu „100 let časopisu SKAUT-JUNÁK“.

Tiráž časopisu se proti předchozímu ročníku nijak nezměnila. Obsahuje tuto informaci: SKAUT-JUNÁK. Řídí Redakční kruh. — Odpovědný redaktor Ant. B. Svojsík. — Redakce a administrace: Praha II., Vodičkova ulice číslo 6. – Palác „Skaut“. — Adresa dopisů: Praha, Hlavní pošta, schránka 571. — Telefon 30-110. — Roční předplatné Kč 20, pro nečleny Svazu Kč 25, jednotlivá čísla 2 Kč, pro nečleny Kč 2.50. — Vychází měsíčně, vyjma školní prázdniny. …

I 22. ročník SKAUTA-JUNÁKA plně využíval možnosti na tehdejší dobu kvalitního tisku a 4 strany (20%) byly vyhrazeny kvalitním černobílým (barevně tónovaným) fotografiím. Na titulní straně jedna celostránková a zbývajících 3 stranách „obálky“ vždy cca 5-9 menších fotek, dokumentujících bohatou činnost skautských oddílů.

Jako autor článku ZIMNÍ TÁBOŘENÍ je uveden „Kapitán Mirka“ – teoreticky by se mělo jednat o Mirko Vosátku (*1911 +2004), spisovatele a celoživotního vodního skauta.

Kuriózní článeček NÁVRH NÁČELNÍKA SVAZU SKAUTŮ PROVEDLA HITLERJUGENT! otiskly v listopadu 1935 NÁRODNÍ LISTY. Časopis SKAUT-JUNÁK jej přetiskl ve svém 3.čísle 22.ročníku.

Nejvýraznější malířskou osobností francouzských skautů je dodnes bezesporu Pierre Joubert (*1910 +2002), sám aktivní skaut. Časopis SKAUT-JUNÁK často reprodukoval jeho kresby i obrazy.

Skauti byli hrdí na přízeň presidenta Masaryka a na stránkách svého časopisu to dávali zřetelně najevo.

V 1.čísle 22.ročníku byly tématu „Masaryk x skauting“  věnovány 2 strany.

Pravidelným přispěvatelem do SKAUTA-JUNÁKA byl vůdce slavného pražského skautského oddílu Dvojka – Jaroslav Foglar (*1907 + 1999). Zkušenosti z vedení oddílu promítl nejen ve svých knihách, ale dělil se s nimi i na stránkách spolkového časopisu.

SKAUT-JUNÁK byl během své více než stoleté historie převážně „spolkovým časopisem„, který mu plně umožňoval komunikaci dovnitř hnutí. Přehledně například informoval o nováčkovské zkoušce

Bob Hurikán, vlastním jménem Josef Peterka (*1907  +1965) je nejen autorem slavné trampské písničky Rikatado, ale v dětství byl aktivním skautem. Později se dal ke zdivočelým skautům, kterým se za čas začalo říkat trampové. Bob Hurikán je autorem řady „rodokapsových a rozruchových“ románů, občas přispěl i do SKAUTA-JUNÁKA.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu SKAUT-JUNÁK z let 1935-36, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu SKAUT-JUNÁK – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *