Úplně první SVĚTÝLKO – 1.ročník – 1995

Časopis SVĚTÝLKO pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval jako svůj „vstupní“ časopis Václav V. Děkujeme! Těchto  8 čísel není archivováno ani na webu Junáka obsahující archiv vydaných čísel SVĚTÝLKA.

SVĚTÝLKO je spolkovým časopisem JUNÁKA (dnes organizace s názvem JUNÁK – ČESKÝ SKAUT z.s.) pro nejmladší výchovnou kategorii svých členů. Na oficiálních stránkách organizace je časopis anoncován slovy „Pro nejmladší děti vydáváme časopis Světýlko, který je určen vlčatům, světluškám a vodním žabičkám, včetně prvňáčků a předškoláků. Najdete v něm omalovánky, návody na rukodělné činnosti, pohádkově zpracované příběhy, poučené články pro děti, vystřihovánky, informace o skautingu a mnoho dalšího, co děti zajímá.“

Pokud bych měl SVĚTÝLKO přirovnat k některému z komerčních dětských časopisů, asi by se vtěsnal mezi SLUNÍČKO  a MATEŘÍDOUŠKU.

SVĚTÝLKO začalo vycházet jako občasník v únoru 1995. První ročník má „jen“ 8 čísel. Se souhlasem náčelnictva (v organizační struktuře Junáka patří náčelnictvo mezi ústřední orgány) jej začalo vydávat budějovické středisko Junáka. V prvním čísle je jako jediná redaktorka uvedena Marie Petrmanová – Marika, která mimo jiné i skvěle kreslila na zadní stranu SVĚTÝLKA „komiks“ MALÍ INDIÁNI.

svtylko_1.rocnik_cislo_1

V této souvislosti je možná vhodné připomenout historický fakt, že „skautské“ časopisy byly v naší zemi průkopníkem v publikování komiksů. Pomineme-li skutečnost, že doposud vycházející časopis Skaut-Junák začal vycházet v roce 1914, lze obtížně dějiny českého komiksu presentovat bez legendárních Rychlých šípů – třebaže vycházely v MLADÉM HLASATELI (jejich skautské pozadí je ale poměrně čitelné).

Poutavá kresba, jednoduchost, přitažlivost i podněcování k dětské kreativitě dělají ze SVĚTÝLKA časopis, který lze při práci s dětmi využít i po dvaceti letech.

svetylko_1.rocnik_cislo_1_noty

Pokud by chtěl kdokoliv z návštěvníků www.detske-casopisy.cz doplnit k časopisu SVĚTÝLKO jakékoliv informace, může napsat komentář na konci stránky – pod náhledy titulních stran.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla SVĚTÝLKA – kliknutím na náhled strany:

Svetylko_1.rocnik_(1995)_cislo_01

Svetylko_1.rocnik_(1995)_cislo_02

Svetylko_1.rocnik_(1995)_cislo_3

SVETYLKO_1.rocník_(1995)_cislo_04

SVETYLKO_1.rocník_(1995)_cislo_05

SVETYLKO_1.rocník_(1995)_cislo_06-07

SVETYLKO_1.rocník_(1995)_cislo_08

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *