Téměř kompletní VTM – 12.ročník – 1958

Dnes archivované čísla časopisu VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI z roku 1958 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Jiriha. Veliký dík! Tímto máme 12.ročník VTM archivován téměř úplně – chybí nám jen číslo 18. Snad to bude inspirací pro někdo ze čtenářů tohoto webu … :-)

Z tiráže časopisu lze vyčíst, že šéfredaktorem VTM v roce 1958 byl Vladimír BABULA (*1919  +1966)  – o jeho nedlouhém životě jsem psal v například v článečku z  11.2.2015 a hlavně v článečku z 23.4.2015, kde je zmínka i tom jak zvedl náklad VTM (MLADÉHO TECHNIKA) ze čtyřiceti na sto dvacet tisíc výtisků a pak byl propuštěn. Časopis v roce 1958 vydával ÚV ČSM (ústřední výbor československého svazu mládeže) a Slovenský ÚV ČSM v Mladé frontě. VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI byl čtrnácti­deník pro polytechnickou výchovu mládeže, který vycházel v českém, slovenském a maďarském jazyce každý druhý pátek. Cena jednoho výtisku byla 2 Kčs.

Sérii článků VÍRA NEBO VĚDA redakce uvádí slovy: „V poslední době jsme dostali několik dopisů, v nichž nás chtějí pisatelé obrátit na křesťanskou víru a poukazují na to, že náboženství existuje od počátku světa a je jediným útočištěm člověka … Rozhodli jsme se tedy na tyto otázky odpovědět několika články.“ V kontextu doby šlo asi těžko očekávat informace o slučitelnosti vědy a víry tak jak to praktikovali Komenský, Kant, Koperník, Kepler, Newton, Pascal, Einstein, Mendel, …. :-)

Článek OBŘI VZDUCHU je uveden celostránkovým řezem sovětského letadla TU-114  a seznamuje čtenáře s „triumfy sovětské vědy, a sice úspěchy známého reaktivniho letounu TU-104 při dálkových letech“.

Rubrika NOVINKY tak jak ji VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI v roce 1958 informovala: „V SSSR byla vyřešena konstrukce nové chladničky typu DT-175, která má dvakrát tak veliký užitkový prostor nežli chladnička „Saratov 2″. Při její výrobě se používá thermoplastu, čímž se na každém kusu ušetří asi 25 kg kovu.“

Výsadou šéfredaktorů téměř všech starých časopisů pro děti a mládež bylo, že v časopise, kterému šéfovali, prosadili otiskování právě svého díla. VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI nebyla vyjímkou.
Román PLANETA TŘÍ SLUNCÍ se nám podařilo na našem webu archivovat samostatně – viz článeček z 11.2.2015.

Rubrika ZÁBAVNÁ VĚDA popisovala třeba i SIDERICKÉ KYVADLO, které je je vedle virgule a jiných složitějších zařízení detekčním prostředkem parapsychologů, esoteriků, věštců i léčitelů (a minimálně v jednom případě i politiků).

VTIPNÍ POMOCNÍCI přinášeli praktické návody a vychytávky do běžného života v roce 1958.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI z roku 1958, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI  – kliknutím na náhled strany:

2 Responses to Téměř kompletní VTM – 12.ročník – 1958

  1. Olda napsal:

    U časopisu Věda a technika mládeži je pod titulem
    VTM 25.ročník (1971)číslo 22
    umístěno chybně číslo 4 z ročníku 24 (1970).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *