SRDÍČKO č.38 – 9.ročník – 1940-41

Drobná informace k souvislostem vztahujícím se k době, kdy 9.ročník SRDÍČKA vycházel. Po obsazení republiky němci, se počet legálně vycházejícíh novin a časopisů neustále snižoval. Docela mne překvapilo, když jsem se někde dočetl, že v období nacistické okupace byl zastaven tisk 1887 časopiseckých a novinových titulů. Hodně titulů přestalo vycházet nejen striktním úředním zákazem, ale i sekundárním efektem – z úsporných důvodů – válečná mašinérie tvrdě šetřila i papírem. Na konci války měl prý denní tisk – též z úsporných důvodů – pouze dvě stranky. S vyjímkou časopisu SPRÁVNÝ KLUK, který byl zaměřen na chlapce a vydávalo jej „Kuratorium“ – ten si prý držel pořád svých 12 stran. SRDÍČKO patřilo mezi těch 1887 titulů, jejichž tisk byl za války zastaven. SRDÍČKO skončilo v roce 1942.

SRDÍČKOKRÁSNÉ ČTENÍ PRO MALÉ – týdeník, který vycházel v letech 1932-1942 – mimo prázdniny. Odpovědným redaktorem i v 9.ročníku byl Bohumil Schweigstill (*1875 +1964) a ilustrátorem akademický malíř Cyril Kotyšan (*1899 +1978).

Štefan ŠVEC – ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989), strana 550: „Bohatě vypravený, celobarevný, ilustrovaný týdeník tiskl pohádky. říkanky, loutkové hry a hádanky o soutěž s knižními odıněnami (v jediné pravidelné rubrice „Ořišky pro louskání – pro radost a zasmání“) pro mladší děti. Časopis programově publikoval radostné, optimistické texty: „… veselé, rozmarné; žádné bolesti a trudy!“ Pravidelné místo v něm měly příběhy či loutkové hry o Kašpárkovi od různých autorů, často ođ jeho propagátora a autora divadelních kašpárkovských her, redaktora časopisu B.Schweigstila.  …“ – více v článečku ze 24.12.2014.

Pro www.detske-casopisy.cz SRDÍČKO digitalizoval František K. Patří mu za to veliké díky!

Stáhni si  kliknutím na náhled (titulní) strany do svého tabletu, pc nebo notebooku kterékoliv číslo 8.ročníku časopisu SRDÍČKO:

Srdicko_9.rocnik_(1940_41)_cislo38

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *