ROVERSKÝ KMEN – 9.ročník – 2005-2006

ROVERSKÝ KMEN – pokud se nepletu, píšu zde o tomto časopise už po šesté. Prvně 29.9.2014. To už se těžko hledají nějaké nové souvislosti, které by bylo záhodno zaznamenat. Ať chci nebo ne, svádí to k opisování z již uveřejněných článečků. Ale dnes se neuchýlím k tomu, abych opisoval sám od sebe. Dnes opíšu něco ze zajímavých úvodníků tehdejší šéfredaktorky KMENE Lenky Tillichové, která po třech letech předala šéfování své nástupkyni Evě Měřínské (ta připravovala 10.ročník ROVERSKÉHO KMENE).

Lenka Tillichová v úvodníku č.41 píše: „Milí čtenáři, po prázdninách držíte v rukou zase trochu jiný čaopis. Jé, to jsem se ale zajímavě upsala – čaopis… (Čaopis by mohl být časopis pro moderní Italy. Podobně ahojpis časopis pro námořníky či vodáky a ten náš plátek by se nejspíš adekvátně jmenoval nazdarpis. No, dále tento úlet rozvíjet nebudu.)
Letošní KMEN bude oblečen v barevné obálce a bude mít šestnáct stran navíc! Pokud se vám bude zdát, že zmizela některá vaše oblíbená rubrika, netruchlete, možná se zase objeví příště. Ačkoliv totiž máme o tolik stran navíc, příspěvky od vás se do tohoto čísla nemohly vůbec vejít. Jen tak dál! Pište a sdílejte se a třeba se z KMENE časem stane měsíčník… :-) ….
Ještě vysvětlivka pro zmatení nepřítele: z důvodu nového systému distribuce je třeba číslovat KMEN v tiráži trochu jinak, než jak by se zdálo logické. Toho si nevšímejte. Pro nás zasvěcené (nebo VyVolené?) je tohle čtyřicáté první číslo.
… Ještě Kmen neviděli? Neznají ho? Nečtou? Pokud máte pocit, že je to škoda, házíme vám rukavici a vyzýváme vás na společný souboj s dosavadními nečtenáři. Naše tajné heslo: Přijde den, kdy každý si předplatí Kmen!

Čao, váš čaopis, totiž nazdarpis a jeho šéfredaktorka Lenka.“

„BÝT DNES MLADÝ … Poslední dobou mi nezávisle na sobě řeklo několik o mnoho starších dospělých, že už by dnes nechtěli být mladí. Překvapilo mě to. Myslela jsem si, že mladý chce být přece člověk pořád, v kterýchkoliv letech. Že přece mládí – roverský věk – je ten zlatý ideál; nevratný, nejlepší stav lidské existence, na který ti starší už jen vzpomínají. Co jen může být na mládí nepřitažlivého?
Možná si už ti staří jen neumějí ze svého pohledu představit tolik investované energie. Tolik pokusů a omylů, probdělých, prostudovaných, promilovaných nocí, načatých slepých cest, objevů a ztrát, promrhané síly. Protože jsou usazení, už nejsou na dramatické cestopisy zvědaví. Jenže všednodennost je mnohem jednotvárnější potrava pro duši než různorodé kraje. Tak nějak méně výživná, nebo snad složitější k přežvýkání…
Je jistě krásné nalézt po rozbouřeném mládí útočiště, ale někdy mě mrzí, že rovering máme oficiálně pro každého pouze do 25 let. Rover jako ten, který je na cestě, to je pro mě obrázek, který si kreslím někam do sebe, abych jednou v padesáti nezjistila, že mladým není co závidět.
Přála bych si mít útočiště a zároveň být na cestě, nešlo by to?“

.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu ROVERSKÝ KMENkliknutím na náhled strany:

ROVERSKY_KMEN_9.rocnik_(2005-06)_cislo_41

ROVERSKY_KMEN_9.rocnik_(2005-06)_cislo_42

ROVERSKY_KMEN_9.rocnik_(2005-06)_cislo_43

ROVERSKY_KMEN_9.rocnik_(2005-06)_cislo_45

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *