Raritka – JISKRY – 1.ročník – 1949-50

Jediný ročník čtrnáctidenníku JISKRY vycházel v letech 1949-1950.  Číslování stran bylo stejné jako u předválečných časopisů – první strana prvního čísla měla číslo 1 a poslední strana u dohledaného 20.čísla měla  číslo 320. V článečku z 9.10.2013 jsem se svěřil, že o existenci tohoto časopisu  jsem doposud neměl ani potuchy.

Štefan Švec – ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989), strana 287: „Brněnský titul vznikl sloučením časopisů BROUČEK a SEDMIHLÁSEK. Byl určen pro 2. a 3.ročník základních škol. Jednoduše, ale bohatě ilustrovaný časopis drobného formátu tiskl dětskou beletrii a poezii, pohádky, rubriku „Pro chytré hlavy“ a na poslední stránce jednoduchý kreslený příběh. Jeho obsah byl výrazně ideologický, objevovala se v něm v překladech i řada sovětských autorů, na obálce dvojčísla 8/9 z 1.ročníku rozdává dárky děda Mráz. JISKRY měly sjednotit tradice dosud vycházejících dětských periodik pro věkovou skupinu mladších dětí, ale vycházely jen jeden ročník.“

Kliknutím na obálku si stáhneš (jako registrovaný uživatel tohoto webu) všechny strany časopisu JISKRY uložené do jednoho souboru PDF. V tomto souboru lze i relativně spolehlivě vyhledávat dle textu:

JISKRY_1.rocnik_(1949-50)_cislo_18

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *