Prvně VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI – 12.ročník – 1958

Dnes archivované čísla časopisu VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI z roku 1958 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Jiří H. Veliký dík!

Z tiráže časopisu lze vyčíst, že šéfredaktorem VTM v roce 1958 byl Vladimír BABULA (*1919  +1966)  – o jeho nedlouhém životě jsem psal v například v článečku z  11.2.2015 a hlavně v článečku z 23.4.2015, kde je zmínka i tom jak zvedl náklad VTM (MLADÉHO TECHNIKA) ze čtyřiceti na sto dvacet tisíc výtisků a pak byl propuštěn. Časopis v roce 1958 vydával ÚV ČSM (ústřední výbor československého svazu mládeže) a Slovenský ÚV ČSM v Mladé frontě. VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI byl čtrnácti­deník pro polytechnickou výchovu mládeže, který vycházel v českém, slovenském a maďarském jazyce každý druhý pátek. Cena jednoho výtisku byla 2 Kčs.

Přestože cca 60 let starý, technicky zaměřený časopis může místy působit až naivně ve svých předpovědích, články kterými se vrací do historie jsou nadčasové a mohly by být publikovány i dnes.

V době, kdy mnohá domácnost disponuje „domácím kinem“ poskytujícím prostorový zvuk a úžasnou kvalitu širokoúhlého zobrazení, můžeme s úsměvem kvitovat informaci, že „Ve Všesvazovém vědecko-výzkumném institutu při Akademii věd SSSR byly v roce 1957 dokončeny práce na vybudování panoramatického kina s prostorovým zvukem.“

Je výsadou šéfredaktorů téměř všech starých časopisů pro děti a mládež, že v časopise, kterému šéfovali, prosadili otiskování právě svého díla. VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI nebyla vyjímkou. Román PLANETA TŘÍ SLUNCÍ se nám podařilo na našem webu archivovat samostatně – viz článeček z 11.2.2015.

VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI se snažila popularizovat technické vědy, včetně matematiky.

Na poslední celobarevné straně VĚDY A TECHNIKY MLÁDEŽI byla jakási „obrazová škola“ k tématu rozebranému uvnitř čísla. V tomto případě se k článku KAM KRÁČÍŠ FILMOVÁ TECHNIKO ze stran 51-52 (číslování časopisu bylo průběžné – číslo mělo standarně 32 stran).

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu  VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI z roku 1958, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *