Příloha novin PRÁCE – HVĚZDIČKA – 1990

Přílohy a rubriky věnované dětem v periodikách pro dospělé mají delší historii než samotné časopisy pro děti. Blíže o tom píše Štefan Švec ve své knize „ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989)“. Různé přílohy vycházely v časopisech a novinách již za dob Rakouska – Uherska. Dětské rubriky měla většina deníků za první republiky, také během protektorátu tehdy vydávané noviny v tomto trendu pokračovaly.  Po válce , kdy byl tisk zejména po roce 1948 ovlivnován centrálním řízením, nebylo těchto dětských příloh v novinách a časopisech pro dospělé už tolik, jako v předchozích obdobích.

Jedním z nich byl odborářský deník  PRÁCE, kde byla rubrika, vycházející v nedělní a poté  v sobotní příloze, věnované dětem. Od poválečného „Psaníčko dětem“, své názvy příloha  měnila, až se ustálila na „Hvězdička“,  který byl až do zániku deníku v devadesátých letech. Samozřejmě, že novinový papír nedával takovou kvalitu tisku. Dnes uveřejnuji HVĚZDIČKU z roku 1990. Vycházela v každém sobotním vydání:  Příloha deníku Práce, na sedmé straně sloupek přes celý list. Pro náš web je příloha upravena, rozdělena na dvě části.

Od čísla 2. do čísla 28. vycházela detektivka pro děti  od Jany Tomsové (bližší informace o ní nejsou známy): Záhada starých mincí.

Další celoroční  seriál byl  „Co  dali světu“  , kde se děti seznamovaly s významnými českými osobnostmi, které ovlivnili nějakým způsobem dění ve světě, svými vynálezy a přínosem pro různé vědy, jako Prokop Diviš, Jan Kašpar, Karel Klíč, Jakub Jan Ryba a řadou dalších, dnes i pozapomenutými .

Celoročně také  vycházela Abeceda poznání , pokračující z minulého ročníku deníku , kde laickým způsobem vysvětloval autor (lk) o různých zákonitostech ze života , jak se co vyrábí, odkud pochází dotyčný výrobek , kdo ho používal , jak vznikly různé zvyky , či kdo dal dotyčné věci jméno a další informace o ní.

V rubrice „Umění je i na zítra“ autorka (ja) seznamovala s architekturou a uměním od doby kamenné až po rokoko.

Po dobu prázdnin byly seznamovány děti se záludností nehod a úrazů . Formou soutěže autor (ma) otiskoval prázdninová dobrodružství  z jedné chatařské osady: „Kdo má pravdu – hádanka pro život“.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu HVĚZDIČKA  – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu HVĚZDIČKA zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *