příloha JITŘENKA – 1929 – Čtení pro naše děti

Jedním ze spisovatelů za 1.republiky, kteří se věnovali dětem byl Josef Prokop Kubička. Některá svá díla vydával pod pseudonymy: Jiří Klen, Josef Pražský nebo Josef Týnský. Nejznámější z jeho knih jsou 4. díly Jarabáčkovy pohádky, z dalších Skautík Čiperka, Sestřička Milena, Ríša-Lví srdce, Polnice pražského junáka a řada dalších, zejména pohádek.  Během svého života (4.7.1887 – 23.5.1953) se věnoval celé řadě aktivit. Byl učitelem národních a pokračovacích (živnostenských) škol, autorem knih pro děti a mládež, divadelních her, redaktorem hádankových rubrik v časopisech, osvětovým pracovníkem, dozorčím důvěrníkem Péče o mládež v Praze 1,2,5 a 6, a ředitelem prázdninových kolonií. Mimo jiné byl také zpracovatelem i redaktorem řady dětských příloh časopisů např. „Tribuny mládeže“, která byla přílohou časopisu „Modní revue“. Dnes vás seznámím s přílohou JITŘENKA, s podtitulem, Čtení pro naše děti – Pořádá Josef Kubička, učitel v Praze.

Není mně známo, k jakému časopisu tato příloha vycházela. Nejsou uvedena v jednotlivých číslech data vydání, ani příslušné číslo, podle některých náznaků je toto vydání z roku 1929. Rozměr časopisu byl 15,5 x 22,5 cm. Co se týče stránkování, tak je postupné od čísla 01 do čísla 116, vždy je to dvojlist – celkem 29 čísel, ale také nevím, zda jsou to všechna čísla z daného roku. Velmi bych byl rád, kdyby se ozval některý z případných pamětníků nebo sběratelů s bližšími informacemi k tomuto titulu.

Josef Kubička se zabýval hádankami a soutěžemi, které byly v každé z jím vedených příloh. Zde měl rubriku „Z říše hádanky“. Neomezoval se jen na hádanky, ale také zveřejňoval různé skrývačky a  soutěže pro děti. Soutěží „O králi Dobráčkovi a zlém černokněžníku“ podporoval u čtenářů aktivitu k napsání pohádky na toto téma.

Krátké povídky a pohádky, příběhy o dětech a zvířátkách, básničky mimo Josefa Kubičky psali Rudolf František Vojíř (1896-1968), Josef Žemla (1884-1954), Josef Mikulič (1908-1994) a v té době další známí spisovatelé.

Ani v této příloze se nezapomínalo na dětský humor. K tomu sloužila   rubrika „Filípek vypravuje žertíky“.

Také zde byl věnován prostor k seznamování s významnými osobnostmi při příležitostech některého z jejich výročí.


Pre doplnenie údajov damra sa mi podarilo dohľadať na webe nasledujúce informácie: JITŘENKA vychádzala ako príloha týždenníku MÓDNÍ REVUE, ktoré tlačila Středočeská knihtiskárna v Prahe v rokoch 1921 – 1931. Digitalizované čísla sú určite z roku 1929, o čom svedčí výzva na str.40  „KTO NÁM POŠLE POHÁDKU“ s termínom zaslania do 1.dubna 1929.

Ako druhý dôkaz prikladám obrázky z MÓDNÍ REVUE čísla 24 z roku 1929

a jeho vloženú prílohu JITŘENKA,

naprosto identickú so str.93 z dnes publikovaných čísel.

Podobnú prílohu som objavil aj v čísle 41/1928, z čoho usudzujem, že JITŘENKA vychádzala po celý rok t.j. 52 čísel. Avšak v jednom antikvariáte som objavil, že názov prílohy sa menil ZÁBAVNÉ ČTENÍ – TRIBUNA MLÁDEŽE (1928)JITŘENKA (od 1929). Aj keď v publikácii ČESKÝ ČASOPIS HISTORICKÝ, řada 2 díl 2 v časti „Časopisy České republiky 1918-1945“ sa udáva niečo iné.

Totem


Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu JITŘENKA z roku 1929, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu JITŘENKA   – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu JITŘENKA zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *