Premiéra v našem archivu – ČAU – 1.ročník – 1991

Dnešní čísla časopisu ČAU z roku 1991 pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval Nemo. Děkujeme!

ČAU – ČTI A USMÍVEJ SE, měsíčník nejen pro děti – vydávala v roce 1991 kulturní agentura AG kult v rozsahu 20 stran. Časopis stál 8,6 Kčs. Šéfredaktorem byl Tom Lockenbauer (do 11.čísla).

V tiráži 12.čísla se píše: ČAU – ČTI A USMÍVEJ SE vám přejí všichni pracovnici i spolupracovnici dětského vysílání ČST Praha a kulturní agentura AG kult, kteří časopis připravují, myslí na vás a těší se na vaše dopisy.

Nemo spolu s digitalizovanými časopisy poslal také profil dětského časopisu ČAU – Čti A Usmívej se, ročník 1991 – z pera Jana Holečka:

„V lednu roku 1991 vyšlo první číslo časopisu pro děti a mládež ČAU – Čti A Usmívej se. V té době došlo k přejmenování dětského ranního nedělního pořadu Studio Kamarád na Studio Rosa, který moderoval Jan Rosák a kde začal vystupovat maskot pořadu, pták ČAU, hraný Otou Jirákem.
Časopis byl propojený s televizním studiem takzvanou velkou hrou na štěstí, která spočívala v tom, že pokud čtenář našel v časopisu razítko podobenky ptáka ČAU, mohl se zúčastnit natáčení pořadu s Janem Rosákem. Tato soutěž a pravděpodobně i spolupráce s televizí skončila v čísle 2/1992, hned v následujícím vydání totiž zmizelo místo na příslušné razítko na první straně. Ve zmíněném čísle také došlo k přejmenování vydavatelství z AG kult – kulturní agentura na novou L – kulturní agentura, sídlící na jiné adrese.

Z počátku časopis hledal svou identitu, kam se vůbec zařadit a pro koho vlastně je. V prvním čísle například najdeme omalovánky pro nejmenší děti. Když pak sáhneme po nějakém čísle pozdějším, omalovánky ani cokoli podobného infantilního tam nenajdeme. V jednom z posledních čísel z roku 1992 naopak nalezneme rady pro teenagery o sexuálním životě. Čtenáři časopisu tak podle redakce vyrostli za jediný rok z předškoláků na skoro dospělé puberťáky.

Články v časopise se převážně věnují televizním pořadům pro děti. Občas objevíme rozhovor, například s Jitkou Molavcovou v prvním čísle. V několika vydáních narazíme na křížovku, není to však nic pravidelného. Od ledna roku 1992 je zaměření časopisu více komiksové, vychází zde čtyři až šest odlišných komiksů zároveň, od jedné komiksové stránky po čtyři stránky jednoho komiksu najednou.

CAU_1.rocnik_(1991)_cislo_12_komiks_ZLOZOBACI

Co dělá tento časopis kultovním, aspoň z mého osobního pohledu, je komiks o ptákovi ČAU. A také další komiksy, které díky tomuto časopisu vznikly, například komiks o Saurikovi, který pak vycházel i po skončení vydávání časopisu jinde. Komiks ZZZLOZOBÁCI o ptákovi ČAU sice v prvním čísle ještě nevyšel, na předposlední straně prvního čísla je však tato zpráva:

Pátrací akce, pozor, pozor – čtěte
Objevení záhadné bytosti!
Další „ET“ ?? Mimozemšťan, nebo tvor z pravěku?
Včera v dopoledních hodinách se v redakci časopisu ČAU objevila záhadná bytost – jakýsi tajemný pták, jehož přibližnou podobu vidíte na obálce. Pohyboval se tiše a velmi pozorně si prohlížel náš časopis. Chvílemi se nám zdálo, že jej dokonce čte a usmívá se. Jakmile jsme se přiblížili – zmizel.
Byla ustanovena pátrací komise, která má zjistit odkud tento zvláštní pták přilétl a hlavně – proč? S výsledky pátrání vás seznámíme v příštím čísle.

Nutno podotknout, že na obálce pravý komiksový pták ČAU nebyl, byla tam jen jeho stylizovaná zpodobenina, která byla k nalezení i uvnitř čísla jako vzorové razítko zmiňované hry na štěstí. Takováto hra s dětským čtenářem, napínání a věty typu „najdete v příštím čísle“, které se objevovaly v několika prvních číslech, by se daly interpretovat jako pokus o udržení si čtenáře, aby si časopis stále kupovali a zůstali mu věrní. Důvod je jednoduchý, časopis je nový a stálé čtenáře a předplatitele si teprve musí získat. Tato hra s tajemným ptákem ČAU pak vyústí v samostatný komiks v pátém čísle. Dalo by se tedy shrnout, že komiks ZZZLOZOBÁCI začíná v textové verzi vlastně hned v prvním vydání, obrazovou podobu dostane v čísle tři v „protokomiksu“ (viz dále) a komiks se vším všudy začne vycházet od pátého čísla.

Jak bylo řečeno, na počátku ještě časopis komiksové zaměření neměl. V prvním čísle však jeden komiks přesto nalezneme. Je nadepsán Přítel v pasti, avšak není to název, ale jméno epizody komiksu Taotao, což je příběh mládě pandy. Název se paradoxně objevuje až od čísla 4/1991, do té doby kreslený seriál není nijak nadepsán.

CAU_1.rocnik_(1991)_cislo_12_komiks_TAOTAO

Obsahem čísla je také na straně 9 kresba Stanislava Holého, známého malíře a ilustrátora, autora postav Jů a Hele. V dalších i v tomto čísle má vyhrazenu rubriku Do holčičího památníku, ve které jsou jeho kresby k básničkám na téma dívčích jmen autorky K. Krejčí.

Něco k obálkám, které rovněž můžeme považovat za svého druhu umělecké dílo. Místo fotografií nebo upoutávek na měnící se obsah čísel nalezneme na obálce vždy komiksovou kresbu ve stylu komiksu ptáka ČAU. Jedinou výjimkou je první a třetí číslo časopisu ČAU, které se od ostatních velmi liší. Na prvním je totiž fotografie Jitky Molavcové obklopené televizními kreslenými postavičkami. Na obálce třetího čísla zase nalezneme trojčata z Disneyho kresleného seriálu v obležení příšerek, se kterými se později setkáme v komiksu o ptákovi ČAU.

Je to právě druhé číslo časopisu, které přináší první obálku s komiksovým ptákem ČAU, jako sjezdaře na lyžích. Další čísla již budou přinášet vždy nějakou scénu z komiksu společně s epizodou z kresleného seriálu. Malou výjimkou je ještě číslo 4/1991, kde sice na obálce nalezneme postavičku z komiksu, avšak samotný komiks začne až v čísle 5/1991.

Autorem všech obálek je kreslíř Pavel Šťastný. Ten po revoluci založil reklamní studio Any. Grafik Pavel Šťastný je rovněž autorem slavného loga politické strany OF, loga serverů Seznam.cz, loga centra Paraple a dalších. Jeho webové stránky jsou zde.

Komiks Taotao v druhém čísle pokračuje dalším dílem a stále je jediným komiksem, který v časopise vychází. Paradoxně se jedná o druhý nejdelší komiks táhnoucí se celým časopisem s malou přestávkou až do čísla 2/1992, dohromady tvoří celkem 15 komiksových stran.

CAU_1.rocnik_(1991)_cislo_12_komiks_ZANINO_CAPI

Ve třetím čísle byl pták ČAU opět spatřen na předposlední stránce obálky. Z hlediska komiksu se dá hovořit o takovém mini-prequelu, celá stránka je již takovým proto-komiksem bez bublin, uprostřed je bílé vejce a děti jsou vyzvány, aby vejce domalovaly a poslaly do redakce. V textu je použita milá slovní hříčka kraslice – krásné líce – velikonoční pták krásnolící.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání časopisu ČAU v roce 1991, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhledem titulní stránky.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny strany archivovaného čísla ČAU – kliknutím na náhled strany:

CAU_1.rocnik_(1991)_cislo_01

CAU_1.rocnik_(1991)_cislo_02

CAU_1.rocnik_(1991)_cislo_03

CAU_1.rocnik_(1991)_cislo_04

CAU_1.rocnik_(1991)_cislo_05

CAU_1.rocnik_(1991)_cislo_06

CAU_1.rocnik_(1991)_cislo_07

CAU_1.rocnik_(1991)_cislo_08

CAU_1.rocnik_(1991)_cislo_09

CAU_1.rocnik_(1991)_cislo_11

CAU_1.rocnik_(1991)_cislo_12

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *