Předprázdninové číslo časopisu KAMARÁT – 1.ročník – 1968-69

Dnes archivované číslo časopisu KAMARÁT z roku 1969 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizovala Stano. Veliký dík!

V tiráži časopisu je uvedeno KAMARÁT – týždenník pre chlapcov a dievčatá. Vydával jej ZDMOS a Rada POS ve vydavatelství SMENA. Šéfredaktorkou byla RSDr. Elena Suchovská. Běžné číslo se dalo koupit za 0,6 Kčs. V záhlaví titulní strany je uvedeno Ročník I (XXIX.) To číslo v závorce je tisková chyba (správně má být XIX.), protože odkazuje na PIONIERSKE NOVINY (první číslo vyšlo 1.9.1950) jejichž pokračovatelem se časopis KAMARÁT stal a k nimž se hlásil. Analogická situace byla v Čechách, kde se tamní PIONÝRSKÉ NOVINY změnily na SEDMIČKU (později SEDMIČKU PIONÝRŮ).

Později vycházel časopis KAMARÁT s podtitulem „pioniersky tyždenník SÚV SZM pre dievčence a chlapcov„. Zatímto v Čechách se SEDMIČKA PIONÝRŮ v roce 1990 přejmenovala opět na SEDMIČKU a 28. srpna 1992 vyšlo poslední číslo, slovenskému časopisu KAMARÁT se podařilo přežít do dnešních dnů. Dnes vychází s podtitulem „najpredavávanejší teens časák„.

KAMARÁT byl cílený na žáky druhého stupně základní školy. Jeho posláním bylo vychovávat dospívajícího čtenáře, rozvíjet jeho zájmy v rozličných oblastech společenského života, vědy, techniky, kultury, umění, sportu a informovat jej o aktuálním dění  doma i ve světě. Zaměřoval se na rozhovory s populárními herci, zpěváky a sportovci, zajímavosti ze světa, povídky a zábavné čtení.

KAMARÁT využil svých stálých čtenářu z dob, kdy ještě nesl název PIONIERSKE NOVINY a pravidelně vyčleňoval dostatek prostoru na jejich příspěvky.

Redakce se v rámci soutěží pro své čtenáře snažila čtenářské příspěvky tématicky motivovat: “ …Vaše príspevky – písmom alebo kresbou zachytené príbehy z Povstania – čakáme v redakcii dnes, zajtra, ale aj celé leto.“

KAMARÁT  solidně reflektoval dění na tehdejší tuzemské filmové scéně pro děti a mládež – PRÁZDNINOVÝ  FILM PRE VÁS – doporučení titul MALÉ LETNÍ BLUES a ZLOČIN V ŠANTÁNU.

KAMARÁT pravidelně otiskoval texty písní včetně notového zápisu s akordovým doprovodem.

Většina tehdejších časopisů pro děti zařazovala na své stránky tradiční „tábornická“ témata – „…Postavenie stanu bez stanu už patrí medzi predmety vyššej zálesáckej školy. Tu úž končia žarty. Nie je to také jednoduché, ako vybaliť stan z batoha a rýchlo ho postaviť, pretože za chrbtom zúri búrka. Ako stavebný materiál tu možno použiť  pršiplášt a zopár vetviček, suchú trávú, olúpanú koru zo stromov a pod. …“

Zajímavým ozvláštněním KAMARÁTA byl celostránkový ručně psaný list, doplněný drobnými jednoduchými kresbami.

Kreslený seriál PRIATELIA ZO SÍDLISKA nese nezaměnitelné prvky dvojice BAPE – Jiřího Bartoše a Vladimíra Perglera.
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu KAMARÁT z roku 1969, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu KAMARÁT – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *