Pravděpodobně první rockový fanzin – KLUB OLYMPIK – 2.ročník – 1967

Dnes do archivu vkládáme opravdovou lahůdku. Vzácný časopis KLUB OLYMPIK pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval Přema. Děkujeme!

Komunita kolem pověstného pražského klubu Olympik vydávala i „svůj“ časopis. Pravděpodobně se jedná o první rockový fanzin v České republice. Jeho nesehnatelná první čísla byla viděna na výstavě (2012-2013) v pražském Popmuseu u příležitosti půl století naší nejstarší fungující rockové skupiny OLYMPIC.

Časopis má v tiráži uvedeno, že jej vydává Divadelní klub Olympik, vychází měsíčně a řídí jej Miloslav Šimek a Jiří Grossmann s redakční radou. Šestnáctitránkový časopis byl vydáván v poloamatérských podmínkách – jak je vidět ze sazby. To ale neubírá na jeho kvalitě i historické hodnotě. Dnes archivované 9.číslo je ze září 1967. Od září 1966 do května 1969 vyšly jen tři neúplné ročníky, celkem 28 čísel + jeden magazín.

Úvodní článek MY A SEMAFOR napsal pro KLUB OLYMPIK legendární Jiří Grossmann.

Pro znalce a fanoušky popmusic šedesátých let je jistě zajímavá rubrika SLYŠEL JSEM ŽE … ALE NERUČÍM ZA TO, pod kterou je podepsaný saxofonista Sváťa Čech, bratr slavnějšího Františka Ringo Čecha.

MATADORS byli patrně nejlepší československou skupinou 60. let – na fotce zřejmě v nejslavnější sestavě Radim Hladík, Viktor Sodoma, Jan Obermajer, Otto Bezloja, Miroslav Schwarz. Skupina vystupovala i v klubu Olympik, nemohla tedy chybět i ve stejnojmenném „časopise“.

Mimo zprávy o tehdejších populárních hudebních skupinách byly v časopise publikovány i (dnes už legendární) povídky Š+G:

“ … Jsem váš strýc Baloun, mám vás všechny rád a budu u vás žít. Všechny nás objal, snědl husu na kterou jsme týden šetřili a šel spát. Ráno nás všechny znovu líbal a omlouval se, že nám dlouho nepsal. Když k svačině zlikvidoval rodinný oběd, otec se ho opatrně zeptal jak dlouho u nás bude bydlet. „Neboj se synku, užiješ mě“, řekl strýc a opět ho objal. Svůj slib dodržel. Žije u nás dodnes. …“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu KLUB OLYMPIK v  roce 1967, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu KLUB OLYMPIK  – kliknutím na náhled strany:

One Response to Pravděpodobně první rockový fanzin – KLUB OLYMPIK – 2.ročník – 1967

 1. Břetislav Raška napsal:

  Nejde o deváté číslo, ale o první číslo druhého ročníku. Vycházelo to podle
  divadel a škol od září do června. Čísla byla označena kalendářním měsícem,
  pouze na jaře 1968 očíslovali čtyři čísla, ale špatně podle normálního
  kalendáře, takže toho zase nechali. Rozsah byl 16 stran, první číslo v září
  1966 mělo dvanáct stran a poslední v květnu 1969 pouze čtyři. Nevyšlo číslo
  v září 1968, takže třetí poslední ročník měl osm čísel.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *