Poslední čísla komiksového časopisu KOMETA – 1992

Digitalizaci i dnešních čísel komiksového časopisu KOMETA pro www.detske-casopisy.cz zajistili Jan P. (35.číslo) a Jiří Z. (všechna ostatní čísla)  – patří jim velké díky!

Dneškem uzavíráme kompletní digitální archivaci dalšího z titulů dětských časopisů – KOMETY. V roce 1992  nakonec vyšlo jen 8 čísel.  A 36.číslo je úplně posledním. Na žádné z jeho 36 stran není ani naznačeno, že by se mělo jednat o číslo poslední :-(

Nakladatelství COMET (v obchodním rejstříku registrováno jako „COMET – Mucha“) ukončilo činost a bylo z rejstříku vymazáno začátkem srpna 1993.

Pro zasvěcenější komentář k „časopisu“ KOMETA budu citovat: Milan Krejčí – PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ – 2.díl, strana 206-208: „Negativním projevem této silné expanze původních kreslených seriálů bylo i několik vyloženě slabých prací, jako Robot II (A. Matějka/ J. R. Novák), Jezevčík Bobo, přítel člověka (L Faltejsek/B. Ceplecha), Operace Neptun (A. Matějka/ K. Helmich) nebo i seriálové zpracování Mayova Vinnetoua (J. Zvolský). Ale rozhodně to nesnižuje význam a kvalitu ostatních „komeťáckých“ příspěvků ani důležitost, jakou měla Kometa při zabydlování a formování nových autorských jmen.

Výhodou Komety bylo i to, že byla celobarevná, což zejména na začátku vycházení zvyšovalo její atraktivitu v šedi ostatních tiskovin. Rozsahy otiskovaných komiksů byly různé. Od jednostránkových přes středně krátké až po epické příběhy čítající několik desítek stran, které se vinuly několika po sobě jdoucími čísly. Zastoupeny byly rovněž cykly neboli série s jedním hlavním hrdinou. Mimo originálních autorských scénářů posloužily jako předloha i četné literární útvary, od povídky až po romány. V době svého vrcholu začala Kometa uvolňovat komiksové přebytky do svých paralelních vydání (Magazín Komety, Kometka, Knihovnička Komety a další). Nutno poznamenat, že René Mucha založil později vydavatelství Comet a plynule tam pod jeho křídla přetáhl Kometu. Tam začal vydávat i další časopisy a knížky.

Nové vydavatelské poměry, živelné počátky tržní ekonomiky, možnost velkého výběru dalších dříve tabuizovaných témat, nedostatek atraktivních komiksů, rozpad distribuční sítě a následná nesolventnost vydavatele způsobily propad Komety na 20 000 výtisků (co by za to dnešní nakladatelské firmy daly!). A tak v roce 1992 skončila komiksová kometa svou čtyřletou nebeskou pouť a zmizela z oblohy. Celkovým počtem 36 vyšlých čísel vytvořila precedens, který zatím žádný seriálový časopis nepřekonal (nepočítáme-li Čtyřlístek).“

Stáhni si KOMETU do svého tabletu, pc, notebooku – v jednom PDF souboru – klikni na náhled strany:

Kometa_(1992)_cislo_29

Kometa_(1992)_cislo_30

KOMETA_(1992)_cislo_31

KOMETA_(1992)_cislo_32

KOMETA_(1992)_cislo_33

KOMETA_(1992)_cislo_34

KOMETA_(1992)_cislo_35

KOMETA_(1992)_cislo_36

 

 

2 Responses to Poslední čísla komiksového časopisu KOMETA – 1992

  1. Miloš HEGER napsal:

    Sháním Kometa čísla- 25,27,29,30,31,32,33,34,35,36 a magazín Komety-Cesta kolem světa za 80 dní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *