Poprve POŠUMAVSKÝ HLASATEL – 7.ročník – 1969

Dnes má titul POŠUMAVSKÝ HLASATEL na www.detske-casopisy.cz svoji premiéru. Digitalizoval jej Tony. Veliké díky!

Podle číslování ročníků začal časopis vycházet zřejmě v roce 1963. První čtyři ročníky POŠUMAVSKÉHO HLASATELE jsou i mezi sběrateli poměrně vzácné, protože vycházely ve velmi malém nákladu. Neměly „skautský“ obsah, stejně jako 5.ročník z roku 1967, který vydávala Základní organizace Svazarmu v Pačejově. Ale už 6.ročník (1968), ve kterém bylo vydáno 11 čísel (celkem 156 stran), je od pohledu čitelně „skautský“. Vydával jej Automotoklub Pačejov (Sdružení přátel Junáka Pačejov) a později středisková rada Junáka Pačejov. Duší časopisu byl jeho šéfredaktor Jaromír Benda –  (Hardy) Rikitan (*1930  +1994), který stál v poválečných letech u zrodu oddílového časopisu Pačejovských skautů (časopis se tehdy jmenoval JESTŘÁB). Po smrti Jaromíra Bendy končí svůj život i časopis POŠUMAVSKÝ HLASATEL.

POŠUMAVSKÝ HLASATEL – 7. ročník vycházel v roce 1969. Byl tištěn černobíle na formátu 21×27 cm.Vydávala jej středisková rada Junáka Pačejov (od 4. čísla je v tiráži uveden jako vydavatel Středisko Junáka Pačejov). Podtitul časopisu se v průběhu tohoto ročníku měnil – junácký časopis západních a jižních Čech – šumavský zpravodaj (čísla 1-4), časopis pro přátele přírody – pošumavský zpravodaj (čísla 5,7,9-12) a junácký časopis západních a jižních Čech – pošumavský zpravodaj (čísla 6 a 8).

V podstatě se jedná o „střediskový“ časopis (středisko = organizační jednotka JUNÁKA, která zastřešuje několik skautských oddílů). Navazuje na poválečný časopis JESTŔÁB. POŠUMAVSKÝ HLASATEL  má v brzské době víc než tisíc předplatitelů a ještě více příznivců.

POŠUMAVSKÝ HLASATEL – 7. ročník vycházel měsíčně (12 čísel). Dnes se podařilo archivovat pouze prvních šest čísel ročníku, ale věřím, že se časem podaří do archivu zařadit ostatní digitalizované čísla.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu POŠUMAVSKÝ HLASATELkliknutím na náhled strany:

POSUMAVSKY_HLASATEL_7.rocnik_(1969)_cislo_1

POSUMAVSKY_HLASATEL_7.rocnik_(1969)_cislo_2

POSUMAVSKY_HLASATEL_7.rocnik_(1969)_cislo_3

POSUMAVSKY_HLASATEL_7.rocnik_(1969)_cislo_4

POSUMAVSKY_HLASATEL_7.rocnik_(1969)_cislo_5

POSUMAVSKY_HLASATEL_7.rocnik_(1969)_cislo_6

 

 

2 Responses to Poprve POŠUMAVSKÝ HLASATEL – 7.ročník – 1969

  1. Josef napsal:

    Zdravím Vás
    Mám Pošumavský hlasatel z roku 1967 zvláštní výroční číslo č.4 Máte zájem o koupi či fotky do archivu?

  2. Dazul napsal:

    O koupi zájem nemáme – jsme nekomnerční aktivita a hodláme jí tak i zůstat. Digitalizované číslo by ale bylo vítaným přírůstkem do naší společné knihovny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *