Po dalších 20 letech nucené odmlky – JUNÁK – 33.ročník – 1990

O „nultém čísle“ časopisu JUNÁK z roku 1990 bylo na tomto webu psáno několikrát. Naposledy v článečku z 11.12.2015, v souvislosti s nedávným vydáním knihy SEVERKA.

Poučenějším sběratelům a pamětníkům je známo, že „nulté číslo“ je z největší části dílo Miloše Zapletala. Tomu se podařilo zachovat kontinuitu mezi časopisem z roku 1970 a 1990. Nasměroval obsah časopisu na hezkých pár let dopředu. Toto ukázkové číslo, které vyšlo po vynucené dvacetileté odmlce, je napěchované (na tehdejší dobu) atraktivmí obsahem a nasadilo pomyslnou laťku velmi vysoko.

Nulté číslo je uvedeno: „JUNÁCI, VZHŮRU, VOLÁ DEN! Těmito slovy začíná hymna českých skautů. Zahajují i nový ročník našeho časopisu.
Skaut-Junák má dávnou a slavnou tradici. První číslo opustilo tiskárnu již v roce 1915 a redaktorem byl tehdy profesor A. B. Svojsík, zakladatel československého skautingu. Dnes by tedy měl vycházet ročník sedmdesátý pátý, ale v záhlaví najdete jiné, nižší číslo — 33. Skautská organizace a s ní i její časopis procházely v posledních padesáti letech těžkými zkouškami, tak jako celý náš národ. Třikrát byla v naší zemí potlačena demokracie a hned na začátku každého z těchto neblahých údobí bylo skautské sdružení rozpuštěno a Skaut-Junák zakázán. Uchvatitelé moci rozbili organizaci, ale nemohli zničit skautské ideály. Ty se ukázaly nesmírně silné a životné. Kdo je přijal jednou za své, nenechal si je nikdy a nikým vzít, nosil je stále ve svém srdci, i v těch nejtěžších dobách. A snažil se podle nich žít.
Skauting byl zakázaný i v minulých dvaceti letech. A přece ani v této smutné etapě našich národních dějin nepřestaly existovat skautské oddíly. Nechodily sice ve svých tradičních krojích, s liliemi na prsou, ale žily a pracovaly — i když pod jinými jmény, v jiných organizacích. Po listopadové něžné revoluci, která vloni na podzim smetla nenáviděnou diktaturu, se okamžitě přihlásily ke skautingu. Začaly hned vznikat i nové oddíly, na mnoha místech obnovily činnost oddíly dávno zaniklé.
Dvacet let uplynulo od chvíle, kdy vyšlo poslední číslo předcházejícího ročníku Skauta-Junáka. A přece jsme se po této nekonečně dlouhé době znovu zvedli a jdeme dál po skautských stezkách. Jsou nás desetitisíce. A statisíce těch, kteří kdysi dávno prošli skautskou výchovou, nás s úsměvem pozorují, a kde mohou, pomáhají.
Dnes dostáváte do ruky ukázkové, nulté číslo 33. ročníku. Věříme, že období nejtěžších zkoušek je navždy za námi. Věříme, že Skaut-Junák bude v dalších letech vycházet už bez překážek a stane se vaším nejmilejším kamarádem.“

JUNAK_33.rocnik_(1990)_cislo_00_UVOD.pdf

Už od „řádného“ 1.čísla jsou v časopise pravidelné rubriky: ZE SKAUTSKÉHO SVĚTA (mozaika zajímavostí), TÁBOR SMŮLY (kapitoly ze stejnojmenného románu Jaroslava Foglara), NEJKRÁSNĚJSÍ SBÍRKA (originální povídání Miloslava Nevrlého o chráněných krajinných oblastech České republiky), SLOUPEK VODNÍCH SKAUTŮ – MAJÁK (praktické rady a zajímavosti pro vodáky) , DOKÁŽEŠ TO? (úkoly všestrannosti a zdatnosti), SKAUTSKÁ STEZKA (praktické rady a dovednosti skautů), LESNÍ MOUDROST (pestrý kaleidoskop článků a obrázků, jejichž hlavním tématem je příroda a zálesáctví), PŘÍBĚHY STARÉHO VLKA (román na pokračování o vzniku a prvním roce života skautského oddílu), HRY HŘÍČKY A HLAVOLAMY (kvízy, hádanky, šifry a hlavolamy), TOM A PÉŤA (kreslený seriál navazující na román na pokračování uvnitř čísla).

JUNAK_33.rocnik_(1990)_cislo_01_ze_skautskeho_sveta

Kromě výše uvedených rubrik bylo 16 celobarevných stran doplněno samostatnou povídkou, povídáním o zajímavém člověku, mezinárodní skautské akci, hudební skupině, táboře ….

JUNAK_33.rocnik_(1990)_cislo_01.majak

Od nultého do 4.čísla byly otiskovány komiksové příhody SKAUTE, POMOZ SI SÁM, které kreslil Ondřej Sekora (vycházely původně v LIDOVÝCH NOVINÁCH – rubrika Lidové noviny dětem – 1938 č.16-22, později otištěny i v časopise PIONÝR – 12.číslo 15.ročníku 1967-68).

JUNAK_33.rocnik_(1990)_cislo_01_sekora

Novinkou časopisu JUNÁK je originální román na pokračování PŘÍBĚHY STARÉHO VLKA ilustrovaný Marko Čermákem (2 strany uvnitř čísla – vyprávěný vůdcem skautského oddílu), na který navazuje komiks na poslední stánce časopisu (očima kluků). Nejsem natolik znalcem, abych tvrdil, že tento formát je 100% originál Miloše Zapletala, ale ať ve své paměti pátrám jak chci, nevzpomínám si, že by něco oddobného v československých časopisech pro děti do té doby vyšlo.

JUNAK_33.rocnik_(1990)_cislo_01_pribehy_stareho_vlka.pdf

Jak už jsem psal v článečku z 11.12.2015, román na pokračování i komiks psal Miloš Zapletal pod pseudonymem Z.Jonáš :-)

JUNAK_33.rocnik_(1990)_cislo_01_komiks.pdf

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání časopisu JUNÁK v roce 1990, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stran.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu JUNÁK – kliknutím na náhled strany:

JUNAK_33.rocnik_(1990)_cislo_00.pdf

JUNAK_33.rocnik_(1990)_cislo_01.pdf

JUNAK_33.rocnik_(1990)_cislo_02.pdf

JUNAK_33.rocnik_(1990)_cislo_03.pdf

JUNAK_33.rocnik_(1990)_cislo_04.pdf

JUNAK_33.rocnik_(1990)_cislo_05.pdf

JUNAK_33.rocnik_(1990)_cislo_06.pdf

 

One Response to Po dalších 20 letech nucené odmlky – JUNÁK – 33.ročník – 1990

  1. sikky sikky napsal:

    Tento ročník měl ještě jednu mimořádnost – formát, který připomínal spíš noviny. Následující ročníky už měly formát cca A4, tento byl větší.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *