PÍRKO PTÁKA OHNIVÁKA – 3.ročník – 1969

Dnes archivované čísla časopisu PÍRKO PTÁKA OHNIVÁKA z roku 1969 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizovali František M. a Satok.Veliký dík!

Časopis PÍRKO PTÁKA OHNIVÁKA  se tak trochu podobá ILUSTROVANÝM SEŠITŮM, které začaly vycházet o čtyři roky později. Byl určen začínajícím čtenářům – od 6 let.   Vycházel v letech 1967–1973 (celkem asi 60 čísel) a vydávalo jej nakladatelství SVĚT SOVĚTŮ (což bylo nakladatelství „Svazu československo-sovětského přátelství“ skrývající se pod zkratkou SČSP) – pod tímto názvem v letech 1948-68, posléze přejmenované na LIDOVÉ NAKLADATELSTVÍ (1968-1992). Nakladatelství vydávalo zprvu propagačně naučnou a publicistickou literaturu o Sovětském svazu, později se zaměřilo na beletrii. Nakladatelství navazovalo na předválečné vydavatelské aktivity Svazu přátel SSSR. Jako perličku jsem dohledal informaci, že „držitelem nakladatelské licence byl knihkupec Hubert Mayer (*1908), který pak v nakladatelství pracoval jako vedoucí odbytového oddělení až do svého penzionování v roce 1972″. Časopis PÍRKO PTÁKA OHNIVÁKA  řídila Zdenka Mayerová.

Rozsah výtvarně rozmanitého časopisu byl 36 stran. Přinášel většinou ruské lidové pohádky i pohádky současných autorů. Vycházel každý měsíc v relativně vysokém nákladu cca 50-60 000 výtiscích. Vycházím z údajů o druhém a čtvrtém ročníku – ve 3.ročníku nebyl v tiráži náklad uváděn. Časopis stál 3 Kčs.

Leitmotivem každého čísla byla v úvodu uvedena básnička:

LETĚL PTÁK OHNIVÁK,
ZTRATIL PÍRKO, NEVÍ JAK .
KDO TO PÍRKO NAJDE,
DO POHÁDKY VEJDE.
MY JSME TAM ZAŠLI,
PÍRKO JSME NAŠLI.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) ve svém tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu PÍRKO PTÁKA OHNIVÁKA  – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu PÍRKO PTÁKA OHNIVÁKA zde >>>

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *