PIF – dva příběhy RAHANA

Do archivu www.detske-casopisy.cz poskytl první digitalizovaná čísla časopisu PIF s příběhy RAHANA Petr K.

Z více než stotřiceti francozských komiksů, které v PIFOVI vyšly se i v době zlaté éry francouzského komiksového časopisu některé dostaly i k československým čtenářům. ABC vydalo Pifa a Herkula, Pifíka a psa Bruta, Leonka … SEDMIČKA PIONÝRŮ převzala několik příběhů Rahana i jeden příběh francouzského partyzána Pihouna, OHNÍČEK otiskl vikinga Ragnara a PIONÝR dostal na své stránky Totoche a jeho kamarády.

Wikipedie: „PIF GADGET byl francouzský komiksový časopis pro mládež, vydávaný jako týdeník (od února 1969 do února 1993), po obnovení pak znovu už jen jako měsíčník (červenec 2004-listopad 2008). Ve své době se stal skutečnou komiksovou tribunou a uvedl řadu kultovních realistických i komických komiksů od řady špičkových autorů. Mezi realisticky ztvárněnými postavami se objevil např. pravěký hrdina Rahan, intelektuální dobrodruh Corto Maltese či Fanfan Tulipán (fr. Fanfan la Tulipe), mezi komickými – kromě titulního psa Pifa – např. Pifík (fr. Pifou), Gai-Luron či vynálezce Léonard. Jednotlivé příběhy byly uzavřené, byť postavy se opakovaly i v dalších číslech. V časopise se střídaly barevné i černobílé komiksy (např. Corto Maltese). K oblíbenosti časopisu přispívala i skutečnost, že každé číslo obsahovalo nějakou originální přílohu (tzv. gadget), vymyšlenou speciálně pro dané vydání: hračku, kouzelnické pomůcky, komické brýle, pero s mikroskopem aj.“

Česká mutace francouzského časopisu PIF vycházela v letech 1990-92 (č. 0-12) v nakladatelství Trans Com Service. Krach kmenové společnosti Vaillant Mirroir Sprint v roce 1992 vydávání časopisu ukončil.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaný kreslený příběh  RAHAN – kliknutím na náhled strany:

PIF

PIF_RAHAN_TAJEMNA_WANDAKA

 

 

2 Responses to PIF – dva příběhy RAHANA

 1. lada napsal:

  Vlastním originál PIFy z roku 1968 duben až červenec – 11 čísel, jsou na prodej pro sběratele. Jinak tedy píši, že Vaše info není správné. vycházel už v roce 1968.

  • Peter Bachratý napsal:

   Dobrý deň,
   mám záujem o Vami ponukanë časopisy Pif.Napište mi prosim o ake čîsla sa jedná,a aká by bola cena.
   S pozdravom,
   Peter Bachratý
   Bratislava

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *