NIKY, DIVOKÝ PES SEVERU – komiks z PIONÝRSKÝCH NOVIN – 1967

Dnešní kreslený příběh z PIONÝRSKÝCH NOVIN (1967) pro www.detske-casopisy.cz připravil  Nemo. Velice děkujeme!

PIONÝRSKÉ NOVINY vycházely od září 1951 do května 1968 (pak se změnily na SEDMIČKU PIONÝRŮ). PIONÝRSKÉ NOVINY byly týdeníkem, který vydával Ústřední výbor ČSM v Mladé frontě. Měly rozsah 4 strany, běžného novinového – deníkového formátu. V době, kdy byly na stránkách PIONÝRSKÝCH NOVIN otiskovány  kreslené seriály, jim šéfovali Josef Mašín a Stanislav Rudolf. Grafice novin pomohli výtvarníci Miroslav Procházka a Otakar Čemus, kteří okrajově „komiks“ kreslili.

niki_divoky_pes_severu_ukazka

Časopis PIONÝRSKÉ NOVINY v roce 1967 otiskl povedenou Disneyho komiksovou adaptaci románu Jamese Olivera Curwooda (*1878  +1927)  KOČOVNÍCI SEVERU (originál „Nomads of the North“ vyšel roku 1919) .

Olga Bezděková ve své knize PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ 1.DÍL na straně 187 uvádí:

„Dva poslední ročníky PN přinesly vedle dalších seriálů tři příběhy z dílny Walta Disneyho. Seriály byly vytištěny černo bíle s bublinkami (barevně pouze Údolí bobrů) a čas to málo zřetelným textem. Nikki, divoký pes severu (1967, 12 x ) však zaujme na první pohled.
Líčí dojemnou historii spřátelení psa s medvědem, kteří se v okamžiku nebezpečí spojili v boji o přežití. Převrácená kanoe, ve které byli k sobě připoutáni, zmizela ve vodopádech i s jejich pánem. Zvířata spolu žila a pomáhala si navzájem. Později, když Nikky objeví opět svého pána, odchází medvídek do divočiny sám.“

niki_divoky_pes_severu_ukazka2

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání časopisu PIONÝRSKÉ NOVINY v roce 1967, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované strany komisku NIKY, DIVOKÝ PES SEVERU z časopisu PIONÝRSKÉ NOVINY – kliknutím na náhled strany:

pionyrske_noviny_1967_niki_divoky_pes_severu

One Response to NIKY, DIVOKÝ PES SEVERU – komiks z PIONÝRSKÝCH NOVIN – 1967

  1. Hanka napsal:

    Sice nemám kompletní Pionýrské noviny, ale zato mám kompletní onen seriál (a taky ten následující – 20 000 mil pod mořem) a tak vím docela určitě, že seriál nemá 12 ale 13 stran.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *