Malý kalendář DĚTSKÉ NEDĚLE – 1937-38

Dnes má na www.detske-casopisy.cz premiéru časopis DĚTSKÁ NEDĚLE, respektive kalendář tohoto časopisu pro tok 1937-1938.

Pro  www.detske-casopisy.cz digitalizoval všech 130 stran Damro. Veliké díky!

Štefan Švec na stranách 243-245 ve své obsáhlé publikaci ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989) o časopisu DĚTSKÁ NEDĚLE píše: Katolický časopis,  který nahradil čtrnáctideník Dětský svět. Kladl si při zachování stejných výchovných záměrů vyšší literární ambice, publikoval velké množtví překladů ze světových literatur (především z pera O. F. Bablera, šlo o překlady R.Kiplinga, A.A. Milnea, J. Svenssona a dalších světových autorů knih pro děti). Jeho beletrie měla často ponurý ráz, časopis publikoval i reportáže. Tiskl výrazný obrazový doprovod, napadený dobovou kritikou pro svou barvotiskovost a nevkus.  Titul měl rubriky „Přísloví a pořekadla“, “ Dopisy a příspěvky čtenářů“,  „Esperantský koutek“, „ Filatelie“, „Hádanky“, „Hovorna redakce“, „Loutkové divadlo“‚, „Sbíráme známky“, „Naše čestná kniha“, „Obrázky Dětské neděle“ s fotografickými zpravodajskými montážemi,  „Práce a hříčky dívek“,  „Práce a hříčky hochů“ či „Skautský sloupeček“. Tiskl také nábožensky výchovnou měsíční příohu nazvanou Děti svatováclavské, v niž publikoval např. katolickou obdobu foglarovského „Modrého života“ – s denními povinnostmi, jejichž splnění dítě zaznamenávalo do předtištěného formuláře.“

DETSKA_NEDELE_ kalendar_1937-38_ukazka

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání časopisu DĚTSKÁ NEDĚLE  v letech 1937-38, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované stránky kalendáře časopisu DĚTSKÁ NEDĚLE – kliknutím na náhled titulní strany:

DETSKA_NEDELE_ kalendar_1937-38

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *