Konečně archivována čísla 1.ročníku časopisu MLADÝ TECHNIK – 1947

Dnes archivované čísla časopisu MLADÝ TECHNIK z roku 1947 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Jaroslav P. Veliký dík!

MLADÝ TECHNIK byl v roce 1947 v titulu označen jako  populární technický MLADÝ TECHNIK. V tiráži byl označen jako POPULÁRNÍ TECHNICKÝ MĚSÍČNÍK PRO KAŽDÉHO, KDO SE ZAJÍMÁ O TECHNIKU TOHOTO STOLETÍ. Šéfredaktorem byl I. M. Jedlička. Odpovědný redaktor Vladimír Thiele. Redakční kolektiv MLADÉHO TECHNIKA byl pozoruhodně široký a neuvěřitelně pestrý –  tvořili jej: Doc. Dr· F. Běhounek, Ing. J. K. Cemus, Dr Ing . A. Cervín, Karel Cervínka (ÚRO), Ing. C. Hrdý , (Ústřední svaz průmyslu), nadpor. Janíček (Ministerstvo národní obrany), Zdeněk Kolda (Junák), Ing. J. Malický (Československý národní aeroklub), Ing. M. Pacák, T. A. Pánek, Rudolf Pavlovský, Dr Z. Pírko (Jednota čs . matematiků a fysiků), Ing. Postl, poslanec ÚNS, Zdeněk Půček (SČM), Břetislav Semrád (Ministerstvo dopravy), Adolf Schneider, H. J. Slípka, Dr Hubert Slouka, Ing. C. Jaromír Schindler, (Vysokoškolský let), František Šímáček (z min. školství), Václav Trnka (SČM) , Ing. Adolf Tůma (Autoklub republiky Československé).

MLADÉHO TECHNIKA vydával Svaz české mládeže (SČM) v Mladé frontě. První číslo 1.ročníku MLADÉHO TECHNIKA vyšlo v únoru 1947 a časopis vycházel podle kalendářního roku.

MLADÝ TECHNIK je zajímavý i tím, že od 2/1947 si drží (s různými názvy, zaměřením na cílové skupiny i formou) kontinuitu do dnes.

  • od 36. čísla VI. ročníku (5. září 1952) dostal časopis nový název Mladý technik – Věda a technika mládeži.
  • po roce 1953 zůstal časopisu už jen název Věda a technika mládeži – známější pod zkratkou VTM
  • po roce 1990 byl význam zkratky VTM byl změněn na Věda, technika a my
  • na podzim roku 2003  vychází pod novým názvem VTM Science
  • 21. prosince 2009 bylo vydávání časopisu VTM Science jako měsíčníku ukončeno
  • po ukončení vydávání tištěné verze časopisu se pokračuje (říjen 2010)  na internetu (vtm.zive.cz)

Původní povídky publikované v 1.ročníku  MLADHO TECHNIKA měly vždy nějakou spojitost s technikou i výchovně-vzdělávací efekt.

Návodná rubrika CO CHCEME OD DOMÁCÍ DÍLNY? byla svěřena zkušenému autorovi Adolfu Schneidetovi (v letech 1938-1943 mu Melatrich vydal naučné knihy MALÝ EDISON, MLADÝ VŠEUMĚL a VAZBA KNIH PODOMÁCKU).

Minikomiks UKVAPENÝ ČTENÁŘ odkazoval na román VLÁDCOVÉ VESMÍRU, který vycházel na pokračování v 1.ročníku MLADÉHO TECHNIKA. Bohužel v dnes archivovaných číslech chybí. Vycházel na stranách 15-18.   VLÁDCOVÉ VESMÍRU je posledním publikovaným dílem J. M. Trosky (vlastním jménem Jan Matzal – *1881 +1961). Po únoru 1948 komunistické úřady Troškoví znemožnily publikovat úplně. V rukopisu zůstal román z okupace PŘÍPAD CHEMIKA LISTA. Většina z jeho díla byla vydána znovu – nejprve na přelomu 60. a 70. let v nakladatelství Kruh a v 90. letech v nakladatelství Sfinga.

Návodná rubrika Z FYSIKÁLNÍ LABORATOŘE byla skvěle ilustrovaná a přinešla návod jak podomácky vyrobit neonovou trubici. Nebyla pravidelnou rubrikou. V jiném čísle vyšla třeba stránka pojmenovaná jako CHEMICKÁ DÍLNA.

Na poslední straně 1.ročníku MLADÉHO TECHNIKA vycházel kreslený příběh s velmi dlouhým názvem: ZÁHADNÁ DOBRODRUŽSTVÍ PROFESORA NEWTONA A JEHO ASISTENTŮ. Seriál končí sice v předposledním (9.) čísle 1.ročníku, ale vyšlo dohromady jen 6 pokračování. V některých číslech komiks chyběl (třeba právě v tom posledním – desátém).

Verneovsky laděný krátký komiks trochu postrádá avizovaný dobrodružný charakter, zato je nenásilným informačním zdrojem o geologické stavbě Země. Seriál kreslil Ota Stembera a scénář psal Hubert Slouka.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu MLADÝ TECHNIK z roku 1947, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu MLADÝ TECHNIK   – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *