Kompletní – VLAŠTOVIČKA – 6.ročník – 1946-47

18.8.2017 na naší stránce http://www.detske-casopisy.cz/povalecna-vlastovicka-6-rocnik-1946-47/ byla zveřejněna dvě čísla Vlaštovičky. Tato čísla nejsou kompletní, ani neodpovídají vydaným výtiskům. Dnes tedy vkládám celý kompletní šestý ročník.

Po skončení 5.ročníku šestý ročník se stal čtrnáctideníkem. Celkem vyšlo 20 čísel. O prázdninách časopis nevycházel. Redakce již ve čtvrtém ročníku v roce 1941 avizovala, že časopis bude vycházet dvakrát v měsíci, tedy bude čtrnáctideníkem.

Další ročník již nevyšel, časopis byl zrušen německou okupační správou. Po skončení války v roce 1945, začala Vlaštovička vycházet až v září jako ročník pátý. To ještě byla měsíčníkem, i také z důvodu nedostatku novinového papíru. 6. ročník však již vycházel 2x měsíčně. Obsah časopisu se příliš neměnil. Vydavatelem byla Ústřední odborová rada učitelská a Výzkumný pedagogický ústav v Praze.

V prvním čísle redakce přivítala čtenáře a seznámila je s náplní tohoto ročníku

Hlavní náplní časopisu byly povídky, pohádky, příběhy na pokračování a verše pro pobavení čtenářů. Na pokračování vycházel příběh Václava Čtvrtka: „ Lev měl hlad“. Autorem ilustrací byl Emil Posledník (1903-1961), ilustrátor, malíř a spisovatel.

Václav Čtvrtek (4.4.1911 – 6.11.1976) byl autorem řady dalších příběhů. Václav Jan Maria Cafourek, známější pod jménem Václav Čtvrtek, byl spisovatel pro děti a mládež, autor povídek, románů a her o současných dětech a populárních pohádkových příběhů. Je považován za pokračovatele klasiků českých pohádek. Měl několik pseudonymů Jan Neděla, Karel Poledne a Huge Prattler. Po roce 1945 začal spolupracovat s dětskými časopisy Brouček, Sedmihlásek, Vlaštovička, později Mateřídouška, Ohníček, Pionýr, Pionýrské noviny a s Československým rozhlasem, kde se stal vedoucím vysílání pro děti a mládež. V roce 1956 přijal za své občanské jméno Václav Čtvrtek. Od roku 1960 se plně věnoval literární činnosti, kdy psal hlavně pohádkové příběhy, těch napsal přes sedmdesát. Jejich děje umísťoval často na Jičínsko. V roce 1975 se stal čestným občanem města Jičína. Největší ohlasy získaly jeho pohádkové knihy a příběhy, které byly adaptovány pro televizi (večerníčky). Ve spolupráci s Československou televizí vznikly animované seriály, např. Pohádky z mechu a kapradí, O loupežníku Rumcajsovi, O loupežnickém synku Cipískovi, O makové panence a motýlu Emanuelovi, Říkání o víle Amálce. Část své spisovatelské tvorby věnoval psaní klukovských příběhů i dívčích románků a větších povídek umístěných do současnosti s pohádkovými motivy. Blíže se můžete dočíst ve Wikipedii: https://cs.wikipedia.org/wiki/Václav_Čtvrtek.

Dalším příběhem na pokračování je povídka: Neuvěřitelné příhody skutečného námořníka kapitána Džeka Vlnolama od Rudolfa Obdržálka. Narodil se 8. března 1913 v Brně, zemřel 1974 v Praze. Původně byl učitelem a v letech 1932-1945 působil na moravských školách I. a II. stupně. Po válce se stal programovým referentem brněnského rozhlasu a současně působil jako divadelní kritik Svobodného slova. V letech 1949-55 byl dramaturgem a vedoucím Studia populárně vědeckých a naučných filmů v Brně, od roku 1955 působil jako režisér Krátkého filmu v Praze. Natočil téměř stovku krátkých populárně vědeckých filmů.  Napsal řadu dětských divadelních her a rozhlasových pořadů pro děti a mládež. Za své filmy získal mnoho domácích a několik mezinárodních cen a uznání. Povídku ilustroval Jaroslav Dvořáček (1908-1980).

V časopise byly také krátké divadelní výstupy, většinou k nějakému výročí nebo svátku.  Jedním z autorů byl Josef Knotek, narozen 23.11.1899 v Holině u Slivence. Napsal řadu divadelních her i knížek pro děti. Psal zejména hry o Kašpárkovi.

Nebylo zapomenuto ani na jednoduché výrobky, zejména z papíru. Podle námětů v rubrice „Kutilové do práce“, mohli děti vytvořit z krabiček od zápalek vláček, různé skřínky, použit kaštany pro výrobu figurek, vyrobit draky a další jednoduché výrobky. Byly to výrobky především pro ty nejmladší čtenáře.

Různým dětským vtipům, říkadlům, slovním hádankám, moudrostem z dětských sešitů a dalším legráckám byla věnována celá „Veselá stránka“.

Tak jako v předchozích ročnících byl věnovaný prostor k výročím známých osobností, vzpomínkám na různé události a také ke vznikům některých svátků, např. Svátku práce.

Obálka časopisu, která opět byla součástí čísla (v minulém pátém ročníku ještě chyběla) obsahovala „Hádankářský koutek“ a řadu dalších soutěží. Sloužila také k reklamě na dětské knížky.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu VLAŠTOVIČKA z roku 1946-47, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu VLAŠTOVIČKA – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu VLAŠTOVIČKA zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *