KNIHA DŽUNGLE – KNIHOVNIČKA KOMETY – 2.číslo – 1991

Dnes archivované další číslo z KNIHOVNIČKY KOMETY vydané roku 1991 pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval Nemo – moc mu děkujeme!

Společným jmenovatelem celé produkce KNIHOVNIČKY KOMETY je jméno nejproduktivnější a dominantní postavy maďarské komiksové scény –  Tibora Cs. Horvátha (*1925  +1993 ) – je podepsán pod všemi třemi vydanými komiksy v roce 1991.  Jeho kreslené seriály byly v Československu otištěny prvně v roce 1971 (ČTYŘLÍSTEK, SVĚT SOCIALISMU). Nejvíc komiksů mu ale tiskl časopis SEDMIČKA PIONÝRŮ. V letech 1973-1981 otiskl dvanáct kreslených příběhů s jeho scénáři.  Domnívám se, že žádné jiné komiksy maďarské produkce u nás v té době otištěny nebyly. Vice v článečku z 21.7.2015.

Komiksové číslo KNIHOVNIČKY KOMETY s názvem  KNIHA DŽUNGLE  obsahuje dva nezávislé kreslené příběhy, které literárně zpracoval  Tibor Cs. Horváth. Jako autor kreslených políček obou příběhů je uveden Imre Sebok, ale zdá se ale že LIŠÁKA VUKA ve skutečnosti kreslil Attila Dargay (režisér kresleného filmu o Lišáku Vukovi) – že jméno kreslíře je v této KNIHOVNIČCE KOMETY uvedeno špatně. Z maďarštiny přeložila G. Klarisová ve spolupráci R.Baudisem. Tento druhý svazek KNIHOVNIČKY KOMETY vydalo nakladatelství COMET v nákladu 20.000 kusů – s barevnou obálkou a uvnitř černobíle vyvedenými příběhy lišáka Vuka a Mauglího.

Snímek obrazovky 2015-07-18 v 5.55.42 AM

Příběh LIŠÁK VUK je známý z maďarského kresleného filmu, natočeného podle stejnojmenné knihy Istvána Feketeho. Je o osudech malého lišáčka, kterému celou rodinu zabil člověk. Osiřelého mláděte se ujme starý a zkušený lišák Karak a naučí ho všemu, co musí lišky umět, aby přežily. Jednou se jim dokonce podaří vysvobodit z klece mladou lišku Zrzku, kterou drží myslivec v zajetí. Vuk vyrůstá pod vedením Karaka a časem se stane velmi obávaným a chytrým lovcem, který uniká ze všech nástrah, jež mu myslivec připravuje….

Snímek obrazovky 2015-07-18 v 5.58.28 AM

MAUGLÍ u nás vešel ve známost zřejmě nejvíc díky kreslenému filmu z díly W.Disneyho – KNIHA DŽUNGLÍ z roku 1967. Ten klasické dílo R.Kiplinga neuvěřitelně zpopularizoval. Jen komiksů s rozličnými variacemi na kreslený film vzniklo po celém světě nespočet. I na www.detske-casopisy.cz je už archivován kreslený příběh, který pro slovenský časopis OHNÍK kreslil klasik slovenského komiksu Jozef Babušek v letech 1989-91.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání  KNIHOVNIČKY KOMETY v roce 1991, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhled titulní strany.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) KNIHOVNIČKU KOMETY do svého počítače či tabletu ve formátu PDF kliknutím na náhled titulní stranu:

KNIHOVNICKA_KOMETY_cislo_2_ Kniha_dzungle

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *