K výročí narození Káji Saudka – VÝPRAVA ZE SIXIE (1971)

Dne 13. května by se dožil 83 let významný český kreslíř a autor mnoha komiksů Karel (Kája) Saudek. Do podvědomí veřejnosti se dostal díky filmu Miloše Macourka z roku 1966 Kdo chce zabít Jessii?, v němž režisér použil jeho kresby.

Počátkem 70. let se několik let živil kreslením seriálů pro časopis Mladý svět. Tam vycházel i seriál Lips Tulian a poté takzvané čtverylky, kde karikoval známé osobnosti populární hudby. V druhé polovině 70. let spolupracoval s časopisem Pionýrská stezka. Pro ni nakreslil komiksy na motivy seriálu Třicet případů majora Zemana.

Koncem 70. let navázal spolupráci s Českou speleologickou společností. Nakreslil pro ně ve spolupráci s Jaroslavem Foglarem kreslené seriály Modrá rokle, Ztracený kamarád a Jeskyně Saturn. V80. letech také spolupracoval s Vladimírem Železným a Jiřím Grygarem na seriálu Slovenské televize Okna vesmíru dokořán.

Podle znalců Saudkova díla patří mezi jeho nejlepší komiks Výprava ze Sixie. Seriál vznikal počátkem 70. let. Scénař napsal Miloš Polášek, který se inspiroval jednak kultovním filmem  Stanleye Kubricka 2001:Vesmírná odyssea z roku 1968 a též  A. C. Clarkem, Isaacem Asimovem, naším Ludvíkem Součkem i Erichem von Danikenem. Seriál vycházel v Ostravském kulturním zpravodaji, a následně všech 24 stran jako barevná příloha magazínu Cicero. Seriál měl mít celkem 48 stran. Bohužel, na zásah shora byl seriál jako nekulturní a poplatný Západu, zakázán a tím byla ukončena i spolupráce s Kájou Saudkem. Saudka ovšem téma zaujalo natolik, že podle scénáře nakreslil i několik stránek druhé části takzvaně do šuplíku, celkem sedm. Z původně plánovaných 48 stran bylo tedy nakresleno pouze 31 stran.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání komiksu VÝPRAVA ZE SIXIE, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhled titulní strany.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) VÝPRAVA ZE SIXIE do svého počítače či tabletu ve formátu PDF kliknutím na náhled titulní strany:

Samostatná stránka s přímými odkaz na všechna čísla a tituly časopisů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná po přihlášení – v horním menu „STÁHNOUT„

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *