Jubilejní ročník – ABC – 20.ročník – 1975-76

ABC20.ročník – 1975-76. Domnívám se, že nejzasvěcenější informace s mnoha zajímavými souvislostmi, může o tomto ročníku podat osoba nejzasvěcenější – nejdéle „sloužící“ šéfredaktor ABC.

Vlastislav Toman – MŮJ ŽIVOT S ABC – strana 135-136: „Jen pár řádků na druhé straně prvního čísla 20. ročníku (1975-1976) připomíná začátky ábíčka před dvaceti lety a jeho proměny. Bohužel ani náklad 175 000 výtisků nestačí pro všechny zájemce, a tak slibujeme, že se něco změní od nového roku, neboť nás čeká přechod do nově tiskárny. A opravdu od devátého (lednového) čísla změny začínají: I když se cena nezvyšuje (3 Kčs), rozšiřuje se počet listů déček ze dvou na šest! S obálkou, dečky a 32 stranami vnitřku má už ábíčko celkem 48 stran! Navíc pak mizí černobílé stránky a časopis je celobarevnýl Tyhle změny se povedly ještě ve starém závodu tiskárny Svoboda na Smichově. Ani tím proměny nekončí. Už patnácté číslo z nového závodu Svobody v Praze 10-Malešicich je vytisknuto na lepší papír, takže zejména obrázky a fotografie získávají na kvalitě. Barvy jsou na konci tisku tkzv. vypalovány a dostávají lesklý vzhled. Sice občas ruší silnější papír na obálce, který není čistě bílý, zato se s ním lépe pracuje při slepování papírových modelů.

Nová rotačka ještě sem tam zazlobila, a tak nastoupil náhradní tisk, ale i ten už byl pohlednějši. Zkrátka, byli jsme konečně časopisem nejen se skvělou urovní obsahu a vzhledu, ale i po stránce tisku. Rozšířený počet listů/stran s tužším papírem dovolil rozvinout náročnější a zajímavější vystřihovací modely a pomůcky nebo hračky.

Naproti tomu jsme bohužel téměř přišli o ručně vkládané přílohy. Expedice PNS v Jindřišské ulici se rušila a také se stěhovala do Malešic, ale tam nebyl dostatek lidí pro tuhle ruční práci. Ani slibovaná technická zařízení nakonec nebyla. Něco za něco, jak se říká.

Na poslední straně obálky však podle slibu mladý Kruan, syn načelníka Rua a jeho družky kněžky Kan, prožívá svá dobrodružství. Trilogie ze Žluté planety končí, ale hodně čtenářů se ptá, zda se Kruan vrátí. Později budou přátelé komiksů říkat, že „Kruan“ je českým kultovním kresleným seriálem „komiksem“.

abc_20.rocnik_cislo_9_kruanova_dobrodruzstvi

Závěrečným pohledem do tiráže zjistíme, že take v redakci došlo k několika změnám, když „dočasně“ odešla Zdeňka Kocourková, (dříve Šípová) a zastoupila ji Jana Böhmová, zatímco o přílohy se staral novy člen Láďa Kaska. Nu, a k Marcelce Kunové přišla do sekretariátu Viky Bartáková.

Do tiráže však přibyl ještě jeden údaj, a to o vyznamném ocenění, kterého se časopisu ABC dostalo v uplynulém roce, avšak ted‘ – v jubilejníın ročníku – stál za připomenutí. Byla to Cena Československé akademie věd za nejlepsi populárně vědecké práce v tisku, rozhlasu a televizi udělena Vlastislavu Tomanovi a kolektivu redakce časopisu ABC.

Možná je to dneska k smíchu, ale v oněch dobách se stalo zvykem přidat k názvu podniku informaci o získaných státních a jiných vysokých oceněních, vyznamenáních a řádech. Nehledě na to, že v případě ábíčka takové ocenění opravdu dělalo velký dojem – a to se leckdy hodilo. A hned podotknu, že to nebylo vyznamaníní první, ani poslední. Osobně jsem dostal státní vyznamenání Za vynikající práci k 10. jubileu ABC už v květnu roku 1967.
V září 1976, tedy už na začátku jedenadvacátćho ročníku, ale přesto ještě k 20. výročí, se dočkal i časopis ABC – dostali jsme státní vyznamenání Za vynikající práci. Z výrobních důvodů jsme to oznámili až ve čtvrtém čísle a od pětky i v tiráži. Asi větší radost nám však udělalo, že jsme tou dobou dosáhli nákladu ve výši 190 000 vjitisků a byla šance pro příští rok dosáhnout 200 000, což se take stalo.“

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu ABC – kliknutím na náhled strany:

ABC_20.rocnik_(1975-1976)_cislo_09

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *