Ještě samizdatově – ČIN – 1.ročník – 1989

ČIN (s podtitulem „týdeník pro veřejné a kulturní otázky“) byl časopis, který vycházel v letech 1929–1938. Jeho vydavatelem bylo tiskové a nakladatelské družstvo československých legionářů. Tenhle titul zcela jistě nepatří na www.detske-casopisy.cz. Ale stejnojmenný zpravodaj ČIN, který začal vycházet až v roce 1989 na tenhle web zcela jistě patří.

První číslo samizdatového skautského zpravodaje „ČIN„, bylo vydáno k výročnímu dni IVANČENY  – 24.dubnu 1945. Ivančena je hřeben pod Lysou horou a od roku 1947 se stala jakýmsi „poutním“ místem všech českých skautů (ale také trampů, …). Tamní kamenná mohyla byla vystavěna z kamenů, které s sebou přiváželi a přiváží skauti ze všech koutů republiky. Její zaklady byly položeny na počest pěti slezských skautů, které 24.4.1945 zastřelilo gestapo v polském Těšíně.

Pro detailnější informace o ČINU si dovolím citovat z webu Skautského oddílu Velena Fanderlíka: „Na podzim roku 1988 se domluvila skupina skautů a skautských vůdců (někteří se podíleli na obnově skautingu v roce 1968), na podpoře skautského ilegálního hnutí v Československu formou vydávání samizdatu – skautského zpravodaje ČIN.

Prvé číslo vyšlo na jaře roku 1989. Bylo rozmnoženo xeroxem a konspirativně distribuováno skauty (tzv. skautskou kurýrní službou), nebo rozesíláno nepravidelně z různých míst republiky. Obsahem byla, mimo jiné, řada zahraničních informací, např. pasáž o obnově skautingu po čtyřiceti letech v Maďarsku. Ale především zprávy dotýkající se naší země: Smutné výročí upálení studenta Jana Palacha a represe spojené s pietní vzpomínkou v Praze u sochy sv. Václava. O Ivančeně – skautské kamenné mohyle, která se každoročně ve výročí násilné smrti mladých skautů z Junáckého Slezského odboje stává poutním místem nejen skautů, ale všech, kteří nezapomínají na demokratické ideály svobody a humanity. Demaskující článek reagující na oslavné (neslavné) výročí Pionýrské organizace SSM pod názvem „Céčku“ strany je 40 let. A zcela zásadní stať mapující činnost skautské organizace – Skautské hnutí a jeho organizace Junák. Zde se již jednoznačně projevuje neochota ČINu tolerovat bezcharakternost některých činovníků Junáka, kteří se už v únoru 1970 farizejsky veřejně zřekli skautských ideálů, skautské výchovy a historie. Někteří z nich, když přispěli ke zkompromitování a následné likvidaci skautingu, plynule přešli do řídících orgánů Pionýrské organizace Socialistického svazu mládeže (PO SSM).

Čtvrté číslo ČINu vyšlo začátkem prosince 1989 uprostřed převratných změn celé společnosti. Členové redakce se od listopadu plně zapojili do zápasu o obnovu československého skautingu. Stáli u realizace první výrazné aktivity – Skautské informační kanceláře ve Spálené, a u vzniku Prohlášení přípravné skupiny pro obnovu skautingu. Jednali s řadou osobností a pomáhali organizovat různá pracovní setkání. Čelili s ostatními činovníky, kteří se v minulosti nezpronevěřili skautské etice, rychlým snahám některých bývalých pracovníků Junáka, vmanipulovat nově obnovovanou skautskou organizaci do područí SSM (Socialistického svazu mládeže) – a tím připravit snadnější prostor (v závislosti na vývoji a politické objednávce) k další likvidaci skautingu u nás. Až později jsme zjistili, že když jim tento základní záměr nevyšel rozhodli se zlikvidovat česky skauting zevnitř, likvídací jeho zakotvení v lidských ideálech….

O pár let později vycházel ČIN jako legální tiskovina. Jeden čas jej vydávala Nadace NIKA, která vydávala i jiný časopis archivovaný na tomto webu – WAMPUM NEKENONU. Posledním vydavatelem ČINU bylo „sdružení ČIN“.

Ve své době (kdy zajišťoval grafickou úpravu Josef Přech) vyčníval ČIN mezi srovnatelnými časopisy svojí grafickou úpravou. Tato čísla se připravují k archivaci.

Tištěná verze časopisu ČIN byla ztrátová a tak koncem roku 2000 bylo ukončeno vydávání zpravodaje ČIN. Poslední kapkou byl výrazný nárůst cen poštovného (zrušení slev pošty pro nízké náklady tiskovin). Poštovné dosahovalo až 50%  nákladů na tisk a distribuci časopisu.

O tři roky později 24. dubna 2003 (na svátek sv. Jiří – patrona skautů) zahájilo provoz webové informační centrum ČIN. Ale i ono po čtyřech letech 24. dubna 2007 činnost ukončuje. V obsahu webu lze najít přibližně 900 až 1 000 článků se skautskou tématikou.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu ČIN – kliknutím na náhled strany:

CIN_1.rocnik_(1989)_cislo_01

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *