Dvě čísla časopisu PIONÝRSKÁ ŠTAFETA – 11.ročník – 1979

Dnes archivované čísla časopisu PIONÝRSKÁ ŠTAFETA z roku 1979 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval sweetree. Veliký dík!

Pod názvem PIONÝRSKÁ ŠTAFETA začal časopis vycházel od roku 1969 po přejmenování z původního VEDOUCÍ PIONÝRŮ (v tiráži uvádí redakce ročník v závorce). Časopis otiskoval články v češtině i slovenštině a měl českou i slovenskou redakci.

V tiráži časopisu je uvedeno: PIONÝRSKA ŠTAFETA, měsíčník pro pionýrské pracovníky a vedoucí dětských kolektivů, nositelka vyznamenání Za vynikající práci. Vydává ústřední rada Pionýrské organizace SSM v Mladé frontě. Roč. XI. (Vedoucí pionýrů XXVIII) • Šéfredaktor: Zdeněk Svatoš. Redaktoři: Olga Dobešová, Jakub Drda, Jiřina Skopková, Eva Veberová. Výtvarný redaktor: Miroslav Hrdina. Tajemnice redakce: Eva Hromádková • Členové redakční rady: Zdeněk Cecava, Hynek Gregor, Miloš Hudec, dr. Pavel Jeník, Zdeněk Kalous, Aloiz Osuch, PhDr. Bohumil Steiniger. CSc. • Adresa redakce: Na Jezerce 47, 140 00 Praha 4 — Nusle. Telefon 43 55 03. Adresa slovenské redakce: Pražská 8, 891 25 Bratislava SUV SZM • Cena jednoho výtisku 3,— Kčs, předplatné na rok 36 Kčs, na půl roku 18 Kčs •…“

PIONÝRSKÁ ŠTAFETA byla časopisem, který vydávala Pionýrská organizace pro své pionýry (bylo jich v Československu „úředně“ cca 1,5 milionu). Téměř všechny tehdejší dětské časopisy byly vydávány PO SSM, takže čtenáři v tomto ohledu na výběr v podstatě neměli. Ideologické klišé, žvásty a bláboly byly standardní (přiměřenou)  náplní každého časopisu – ABC, PIONÝRSKÉ STEZKY, SEDMIČKY PIONÝRŮ, PIONÝRA, …  a v PIONÝRSKÉ ŠTAFETĚ, jakožto časopisu určeném pro pionýrské pracovníky, bylo komunistické ideologie o poznání více.

Pro ty později narození si dovolím k pochopení níže presentovaného článku CENA LIDOVÝCH MILICÍ 1979 krátký exkurs do historie pomocí citace z wikipedie: Lidové milice (LM, nazývané též „ozbrojená pěst dělnické třídy“, slovensky Ľudové milície, ĽM) byly dělnické bojové jednotky, o jejichž vzniku rozhodl Ústřední výbor Komunistické strany Československa dne 21. února 1948 při přípravě komunistického převratu v Československu. Vznik a existence Lidových milicí nebyly nikdy upraveny žádným zákonem.“ To je něco podobného jako by si dnes zřídila svoji ozbrojenou složku některá z politických stran či hnutí – ANO, ČSSD, KDU, OSD, TOP 09, SPD, PIRÁTI, …

Povinným koloritem tehdejších sjezdů, mítingů a výročí byly dopisy a zdravice KSČ. Opět drobná poznámky pro ty později narozené – všimni si v jakém pořadí je uvedena funkce prezidenta ČSSR:

Výchova dětí v ČSSR měla probíhat (a do jisté míry i probíhala) v linii: jiskra – pionýr – svazák – komunista. „Přijetí člena SSM do řad KSČ je nejvyšším oceněním jeho činnosti.“ Koho by to zajímalo více (a má na to žaludek), doporučuju nahlédnout do tehdejších stanov SSM.

PIONÝRSKÁ ŠTAFETA byla tištěna dvoubarevně, obálka hlubotiskem na hlazeném papíru, vnitřní strany na klasickém novinovém papíře.

Rubrika METODIČKA PIONÝRSKÉ ŠTAFETY byla vždy zaměřena na přípravu konkrétní aktivity – například oslavy MEZINÁRODNÍHO DNE DĚTÍ.

Nevím na jak úrodnou půdu dopadl článek VÝCHOVA K PROLETÁRSKEMU INTERNACIONALIZMU CEZ KLUBY PRIATEĽOV RUSKÉHO JAZYKA, ale psal se rok 1979 a „dočasnost“ pobytu okupačních vojsk na našem území trvala zatím 11 let.

V každém čísle byla otištěna písnička i s notovým záznamem. Netvrdím, že to tak bylo u každé zde otištěné písně, ale třeba POCHOD PIONÝRŮ jsem nikdy (natož spontálně) zpívat neslyšel.

Miroslav Procházka, autor fejetonku POCHOĎÁK má zřejmě rád humor a povídky ŠIMKA A GROSSMANA, neboť inspirace je zřejmá 🙂

Poslední stránka PIONÝRSKÉ ŠTRAFETY nabízela inspirační témata – v tomto případě STAVÍME SI TÁBOR.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu PIONÝRSKÁ ŠTAFETA z roku 1979, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu PIONÝRSKÁ ŠTAFETA – kliknutím na náhled strany:

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *