Druhé SETKÁNÍ www.detske-casopisy.cz

Včera skončilo víkendové setkání těch, kteří ve svém volném čase dobrovolně a aktivně pomáhají tvořit www.detske-casopisy.cz  Je dobré mít přiřazené k často frekventovaným jménům mezi přispěvateli webu i konkrétní tváře a příběhy. I v době virtuálních společenstev a internetové komunikace je osobní setkání nenahraditelné. Někteří neváhali vážit na Valašsko cestu od Českých Budějovic, Pardubic či Prahy. Letos se v Dětském bezbariérovém centru Březiny v Kateřinicích od pátku do neděle potkali sweetree, Satok, Damro, Martin, Pepan a Dazul – společenství úžasně rozrůzněné díky profesím, životním zkušenostem, společenskému statusu …  Je skvělé, že náš projekt propojuje dobrého řemeslníka s fyzikem,  pracovníkem jaderné elektrárny, ajťákem…, muže středního věku se seniorem, obyvatele valašské samoty s přesídlencem do Kanady… A mezi těmi, kteří nedorazili, jsou i univerzitní profesoři, filmoví režiséři, psychiatři, architekti, redaktoři dětských časopisů na penzi, … – prostě „dobrá společnost“  : -).

Od loňského setkání se nám podařilo do archivu na web ve volných chvílích přidat cca 180 článků, 1200 časopisů (nyní máme na webu cca 8700 časopisů), web měl za rok cca 57 tisíc přístupů (na 10. místě bylo nejvíc přístupů z Chicaga v USA), digitalizovaných a doposud na web nevložených časopisů máme dalších cca 5800 (loni jich bylo „jen“ cca 3000) …

Zatím se nám nepodařilo přizpůsobit web tak, aby bylo možno vyhledávat nejen v textu doprovodných článků, ale i v aktuálně 8700 souborech PDF – archivovaných číslech časopisů. Umírněné tempo zpřístupňování digitalizovaných časopisů je důsledkem faktu, že se přímé tvorbě příspěvků na web věnuje převážně Totem s Dazulem (ostatní spolupracovníci pracují na digitalizaci) – a ze zkušenosti uplynulých let lze dovodit, že bychom pro eliminaci deficitu v rychlosti publikování  potřebovali ideálně  další 3 kreativní editory

V sobotu před obědem jsme přerušili  diskutování a výměnu zkušeností a okysličili mozky výletem na Kateřinické paseky a také na rozhlednu Maruška, která se nachází kousek od Trojáku (pro ty, co rádi loví na mapách) :). Díky ukázkovému podzimnímu počasí to byl příjemně strávený čas.

V odpoledním čase byla část setkání věnována praktické „burze dotazů a informací“, na které  jsme probrali „drobnosti“ usnadňující denní rutinu, jako například  jak správně nakonfigurovat software ABBYY FineReader v té které verzi pro potřeby tvorby „našich“ PDF s OCR vrstvou, jak pracovat s ořezy, korekcemi nastavením barev a preferencí, pokud jde o zachování historické patiny při opravách některých chybějících stránek ze zachovalejších náhrad, došlo i na ukázku práce s profesionálním software při hromadném zpracování velkých objemů skenovaných stran, v diskusi jsme se ale zabývali i způsobem citace zdrojů, které vznikly nejen skenováním dobrovolníků, ale kdy byla například  některá chybějící čísla našimi spolupracovníky nalezena v pro nás nevhodné formě zpřístupněné v některé digitální knihovně (chybějící textová vrstva v exportovaném PDF), a obecně došlo i na dovysvětlení mnohých souvislostí v teoretické a právní oblasti…  V sobotní večer byly ze svých obalů vysvobozeny i obě přivezené kytary, došlo k okoštování vínka a spořádání skvělých buchet, to vše prokládáno inspirativním povídáním.

Ve výsledku jsme se dohodli na možných úpravách webu či na důkladnější analýze návštěvníků webu – abychom byli úspěšnější v získání dobrovolných editorů, abychom byli připraveni nabídnout několikahodinové setkání formou pracovních workshopů třeba v Praze, Brně, Bratislavě, Plzni pro ty, kdo by rádi pomohli, ale zatím tápou jako my v začátcích. (Je vhodné ověřit, že zapadlá valašská dědina není díky dopravnímu přístupu ideálním místem pro akce tohoto typu :D).

Pozitivním faktem letošního setkání je, že se alespoň k jeho podstatným částem připojily osobně od minula další dvě nové tváře.

Veliký dík patří všem, kteří byli ochotni obětovat svůj volný čas, energii i prostředky pro účast na letošním setkání! Jen díky tomu může projekt „dobrovolné digitalizace starých dětských časopisů“ růst. Díky všem nenápadným a ochotným lidem vzniká z množství roztroušených a velmi často už těžko dostupných čísel, a i knihovnám neznámých titulů dětských časopisů,  nová a ojedinělá kvalita, díky ochotě některých nadšenců se sejít je pak zase v důsledku možné lépe uchopit některé vize, a to vše dohromady nám dává smysl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *